Йемен оглави класация на страните с най-лоши условия за жените
Република Йемен в югозападната част на Арабския полуостров е най-лошата в света държава да бъдеш жена.
Това сочат комлексни данни за 2014 г. на Световния икономически форум. На базата на тях американската изследователска корпорация от щата Делауеър 24/7 Wall. St. съставя списък на 10-те страни, в които жените са поставени в най-несправедливи условия.
В Йемен има изключително малки възможности за участие на жените в икономиката, политиката и образованието, посочват авторите. Едва половината от жените в страната могат да четат. За сравнение, 83% от мъжете са грамотни. 9% от министерските постове в Йемен са заемани от жени. В парламента няма жени депутати. В същото време уредените бракове с момичета на детска възраст са сериозен проблем. Според Human Rights Watch 52% от момичетата там са били омъжени преди да навършат 18 години. 14% - преди да станат на 15. Сред мъжете участието на пазара на труда е 76%, докато сред жените - едва 26%. Всички останали жени в Йемен са безработни.
Втората най-лоша за жените страна в света според данните е Пакистан. 42% от жените там са грамотни, докато при мъжете равнището е 67%. Пакистан е страната с особено ярка разлика между участието на половете на пазара на труда. Едва една четвърт от пакистанките работят, докато мъжете са заети на 86%.
Следва Чад, която е една от най-ниско оценените от индекса за развитие на ООН. Тя е разтърсвана от постоянна регионална нестабилност, включително заради конфликтите в Дарфур и Централноафриканската република. Едва 28% от жените там могат да четат. 55% от момичетата посещават начално училище - статистиките са едни от най-лошите за света.
В антикласацията следват Сирия, Мали (5), Иран, Кот д'Ивоар, Ливан, Йордания и Мароко (10). Авторите отбелязва, че нито една държава в света не е преодоляла неравенството между половете напълно На места по света все още се открояват фрапиращи разлики в трудовото възнаграждение за мъже и жени. В Ливан например за една и съща работа на мъжете се плащат около 26 000 долара годишно, докато на жените - 7106 долара.
Още данни и сравнения може да прочетете от първоизточника тук.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.