Най-стабилните икономики

Най-стабилните икономики

Австралия е най-стабилната икономика в света сред страните с най-висок кредитен рейтинг. Това посочва класация на американската изследователска корпорация 24/7 Wall St. Списъкът е топ 10 на икономиките по света с оценка AAA според S&P и Aaa по преценка на Moody's. В него Австралия е обявена за най-надеждната.

Австралийската икономика остана сравнително непоклатима на фона на вълненията на световната икономическа криза и европейската дългова криза, обобщават наблюдателите. Потреблението на държавни средства в страната е трайно високо. През 2012 г. тя отбеляза ръст от 3,5%, какъвто е имала и през всяка от последните 20 години. Съотношението на държавния дълг на Австралия спрямо БВП беше 27,9%. Безработицата – 5,8%.

В класацията следват Канада, Финландия, Германия. Люксембург, Холандия, Норвегия, Сингапур и Швеция. Швейцария е на 11 място.

За канадската икономика авторите коментират, че е огледален образ на американската, със силен автомобилен сектор и растящи технологични компании във Ванкувър и Торонто. Канада остава най-големият доставчик на енергия на САЩ, които тя захранва с природен газ, уран, хидроелектричество, петрол. Безработицата в нея за миналата година бе 6,9%. Изгледите според S&P и Moody's са стабилни.

Богатата Дания разчита на силна фармацевтична и морска индустрия. БВП на страната отбелязва свиване през 2012 г. с резултат от  минус 0,4%. Безработицата е била сравнително висока в сравнение с икономиките отличници – 6,6%.

Финландия пък е икономическа звезда от 1990 г. насам, заради резкия растеж на телекомуникационния и технологичния й сектор. Nokia има голям принос към него през годините. Между 1998 и 2005 г. тя е плащала 23% от финландските корпоративни данъци, по оценка на „Икономист“.

Германия остава икономическият флагман на Европа, въпреки че за нея последните години не бяха леки. За да спаси еврото, тя ги прекара в борба с кризата в Еврозоната, която обхвана Гърция, Кипър, Ирландия, Испания, Португалия, Италия. В класацията на най-надеждните и стабилни икономики в света, тя е на пето място. Следва я Люксембург, която печели от близостта си до нея и до Франция и Белгия. Икономиката на Люксембург е диверсифицирана. Финансовият й сектор я подсигурява доходите й на глава от населението да бъдат сред най-високите в света.

Холандия е на седмо място, защото е петата най-голяма икономика в Еврозоната, въпреки отслабването на банките в нея от началото на годината и поскъпването на домовете. Норвегия се радва на едва 3,6% безработица и масивен публичен фонд от 800 млрд. долара, който гарантира бъдещето на малката скандинавска нация. Дългът й спрямо БВП е 34%. Сингапур е една от най-благоприятните за бизнес страни в света, смята Световната банка. Тя е единствената държава в региона си с единодушна оценка на всички агенции за кредитен рейтинг ААА. Сингапур не е по-напред в класацията, заради малкия размер на територията й, който я възпрепятства за последвало икономическо развитие, според анализаторите.

Швеция има сравнително висока безработица сред останалите страни в топ 10 – 8%, но остава любимка на агенциите за кредитен рейтинг, заради дълготрайната й строга фискална политика. Държавният й дълг намаля от 73,3% през 1996 г. на 38% през 2012 г.

Швейцария пък е модел на устойчивост. Правителствените разходи в нея остават 33% от БВП година след година. Безработицата е 4,2%. Просперитетът й се дължи на пословично силната й банкова система, прозрачността на съдебната система и природния пейзаж. Тя е на 11 място, защото стабилността й, според американските наблюдатели, е била застрашена от поевтиняването на швейцарския фрак. През 2005 г. той се търгуваше за 36% от еврото и 44% от долара, а през миналата, съответно, за 22,5% и 24,5%.

Още данни от класацията можете да разберете от първоизточника тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите