Най-стабилните икономики

Най-стабилните икономики

Най-стабилните икономики

Австралия е най-стабилната икономика в света сред страните с най-висок кредитен рейтинг. Това посочва класация на американската изследователска корпорация 24/7 Wall St. Списъкът е топ 10 на икономиките по света с оценка AAA според S&P и Aaa по преценка на Moody's. В него Австралия е обявена за най-надеждната.

Австралийската икономика остана сравнително непоклатима на фона на вълненията на световната икономическа криза и европейската дългова криза, обобщават наблюдателите. Потреблението на държавни средства в страната е трайно високо. През 2012 г. тя отбеляза ръст от 3,5%, какъвто е имала и през всяка от последните 20 години. Съотношението на държавния дълг на Австралия спрямо БВП беше 27,9%. Безработицата – 5,8%.

В класацията следват Канада, Финландия, Германия. Люксембург, Холандия, Норвегия, Сингапур и Швеция. Швейцария е на 11 място.

За канадската икономика авторите коментират, че е огледален образ на американската, със силен автомобилен сектор и растящи технологични компании във Ванкувър и Торонто. Канада остава най-големият доставчик на енергия на САЩ, които тя захранва с природен газ, уран, хидроелектричество, петрол. Безработицата в нея за миналата година бе 6,9%. Изгледите според S&P и Moody's са стабилни.

Богатата Дания разчита на силна фармацевтична и морска индустрия. БВП на страната отбелязва свиване през 2012 г. с резултат от  минус 0,4%. Безработицата е била сравнително висока в сравнение с икономиките отличници – 6,6%.

Финландия пък е икономическа звезда от 1990 г. насам, заради резкия растеж на телекомуникационния и технологичния й сектор. Nokia има голям принос към него през годините. Между 1998 и 2005 г. тя е плащала 23% от финландските корпоративни данъци, по оценка на „Икономист“.

Германия остава икономическият флагман на Европа, въпреки че за нея последните години не бяха леки. За да спаси еврото, тя ги прекара в борба с кризата в Еврозоната, която обхвана Гърция, Кипър, Ирландия, Испания, Португалия, Италия. В класацията на най-надеждните и стабилни икономики в света, тя е на пето място. Следва я Люксембург, която печели от близостта си до нея и до Франция и Белгия. Икономиката на Люксембург е диверсифицирана. Финансовият й сектор я подсигурява доходите й на глава от населението да бъдат сред най-високите в света.

Холандия е на седмо място, защото е петата най-голяма икономика в Еврозоната, въпреки отслабването на банките в нея от началото на годината и поскъпването на домовете. Норвегия се радва на едва 3,6% безработица и масивен публичен фонд от 800 млрд. долара, който гарантира бъдещето на малката скандинавска нация. Дългът й спрямо БВП е 34%. Сингапур е една от най-благоприятните за бизнес страни в света, смята Световната банка. Тя е единствената държава в региона си с единодушна оценка на всички агенции за кредитен рейтинг ААА. Сингапур не е по-напред в класацията, заради малкия размер на територията й, който я възпрепятства за последвало икономическо развитие, според анализаторите.

Швеция има сравнително висока безработица сред останалите страни в топ 10 – 8%, но остава любимка на агенциите за кредитен рейтинг, заради дълготрайната й строга фискална политика. Държавният й дълг намаля от 73,3% през 1996 г. на 38% през 2012 г.

Швейцария пък е модел на устойчивост. Правителствените разходи в нея остават 33% от БВП година след година. Безработицата е 4,2%. Просперитетът й се дължи на пословично силната й банкова система, прозрачността на съдебната система и природния пейзаж. Тя е на 11 място, защото стабилността й, според американските наблюдатели, е била застрашена от поевтиняването на швейцарския фрак. През 2005 г. той се търгуваше за 36% от еврото и 44% от долара, а през миналата, съответно, за 22,5% и 24,5%.

Още данни от класацията можете да разберете от първоизточника тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ