Седемте държави с най-много емигранти в САЩ

Седемте държави с най-много емигранти в САЩ

Около 138 милиона души по света искат да емигрират в Съединените щати. Броят им съставя 2% от глобалното население.

Само в Китай 19 милиона души посочват, че биха се преместили да живеят в страната на неограничените възможности. В азиатската държава има най-много желаещи да го сторят в сравнение с другите страни по света. Въпреки че почитателите на Америка в нея всъщност съставляват едва 1% от населението й от 1,3 милиарда.

На базата на данни от проучвания на „Галъп“, „Уолстрийт Джърнъл“ изготви класация на седемте държави, които изпращат най-много емигранти в САЩ. Без да е изненада за никого, страните в списъка са сред най-населените в света, коментират американските автори. И седемте са в първите 12 с най-голямо население на планетата. Броят на гражданите им не пада под 100 милиона. Ето кои са:

7. Филипините.

6. Мексико.

5. Бангладеш.

4. Бразилия.

3. Индия.

2. Нигерия.

1. Китай.

През 2011 г. 2,2 милиона души, живеещи в САЩ, са били родени в Китай. Повечето китайци, които желаят да се прехвърлят в западната държава, са с по-високо ниво на образованост спрямо средното за страната им. Китайската средна класа рязко се увеличи в последното десетилетие. През всяка от последните години БВП на страната се увеличаваше с около 10%. Това направи значително по-голям броя на образованите китайци, мечтаещи да емигрират в Америка.

В същото време 13 милиона нигерийци признават, че биха желали да се прехвърлят в Щатите. Африканската държава тъне в бедност. Повече от една трета от населението й от 174,51 милиона души живее с по-малко от долар на ден. Корупцията там е най-повсеместна в сравнение с всяка друга държава, според „Галъп“.

В Индия около 10 милиона от всичките 1,22 милиарда души желаят да се преместят да живеят в Щатите. Броят е значителен, но в същото време е около 1% от населението на страната. Индийците, които желаят да живеят в Америка, са по-добре образовани от средното за страната им ниво.

Около 6 милиона бразилци пък признават, че биха се преместили в Америка. Макар нивото на безработицата в страната да е под 5%, ръстът на заетостта там през 2012 г. бе най-лош от десетилетие насам. БВП на глава от населението в южноамериканската страна е 11,769 долара – по-малко от една четвърт от този в Америка.

В Бангладеш живеят над 163 милиона души и 6 милиона от тях желаят да емигрират в САЩ. Това е около 5,9% от пълнолетното население на страната, в която стандартът на живот е значително по-нисък от този в най-голямата икономика в света – Америка. БВП на глава от населението в Бангладеш през 2011 г. бе едва 1909 долара, а в САЩ – 48 328 долара.

5 милиона мексиканци искат да живеят в Щатите. Географското положение на страната прави съседна Америка желана с възможностите, които се откриват пред латиноамериканското й население. Често мексиканците с амбиции да станат американци имат членове на семейството или приятели, живеещи в Америка. 30% от емигрантите в САЩ и 4% от цялото население на Америка идва от Мексико.

На Филипините пък живеят 105,72 милиона души. 4 милиона от тях биха се преместили да живеят в Америка. Към 2011 г. 1,8 милиона души, живеещи в САЩ, са били родени на Филипините.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ