Топ 25 на най-провалените държави в света

Топ 25 на най-провалените държави в света

Американското списание "Форин Полиси" издаде годишния си списък с "най-провалените" държави на планетата.

Традиционно, антикласацията му определя страните по света в най-лошо състояние, с най-неправилно управление и вредна за хората социална обстановка. Прави го въз основа на 12 критерия, сред които социални, икономически, политически и военни показатели.

Изследвани са общо 178 държави. България е на 132 място, сред "стабилните" страни, наред с Румъния, Хърватия, Гърция, Латвия, Барбадос, Монголия, Кувейт, Оман. 

"Най-устойчиви" и успешни страни в света, според индекса, са обичайните заподозрени: Германия, Австрия, Холандия, Канада, Австралия, Ирландия, Исландия, Люксембург, Нова Зеландия, Дания, Швейцария, Норвегия, Швеция и Финландия. 

Анализът посочва следната подредба на най-лошите държави.

25. Еритрея. Африканската нация се управлява под диктатура от 1993 г. насам, когато се сдоби с независимостта си от Етиопия. В нея има сериозни проблеми в областта на човешките права и държавната легитимност.

24. Либерия, която е сред най-бедните в света. В нея има почти цялостна липса на инфраструктура, питейна вода, публични телекомуникации и канализация.

23. Северна Корея. Тя е най-изолирана. От 1990 г. насам в нея са загинали от глад над 2 милиона души.

22. Уганда. 6,5% от пълнолетното й население е болно от ХИВ.

21. Сирия, в която 2 години се води гражданска война, отнела повече от 100 000 живота.

20. Бурунди. 85% от гражданите й живеят в крайна бедност. БВП на глава от населението е около 600 долара.

19. Етиопия. Когато Еритрея се отдели от нея през 1993 г., остави настрани земи на постоянна суша и бедствия.

18. Нигер. Там всяка майка ражда средно повече от 7 деца – световен рекорд. Западноафриканската нация страда от екстремен демографски натиск.

17. Кения. 50% от населението й живее под прага на бедността, 40% е безработно.

16. Нигерия, чието име се превърна в международен аспект в синоним на корупцията, безработицата и ужасното инфраструктурно развитие.

15. Гвинея Бисау. Повече от две трети от хората в тази западноафриканска страна живеят с под 2 долара на ден.

14. Гвинея. Сред основните погазвания на човешките права там се включва измъчване на граждани от органите на реда и малтретиране на жени и деца, включително чрез осакатяване на половите органи.

13. Пакистан, чиито дълг е чудовищно голям, бедността е масова и всичко това, гарнирано с ислямистки екстремизъм.

12. Кот д’Ивоар, където имаше две граждански войни в последните 11 години. Хиляди работници на ООН и представители на френските умиротворителни сили опитват да върнат стабилността в нея.

11. Ирак. Въпреки че американските военни се оттеглиха от там през 2011 г., тероризмът и насилието продължават да се вихрят. Стотици са убивани ежегодно.

10. Зимбабве, предвождана от един от най-лошите живи диктатори – Робърт Мугабе. В нея има над 1 милион души, живеещи с ХИВ/СПИН.

9. Централноафриканската република. Насилието на военните там се развихря в съвременна форма и намира поле от 1960 г. насам. Страната получава най-ниския възможен резултат по отношение на проблемите с бежанците и държавния апарат за опазване на сигурността, както и ниски резултати във всички останали категории.

8. Хаити. Нещата тръгнаха изключително зле за неразвитата островна нация, след като бе ударена от мощното земетресение през 2010 г. Холерата измъчва 6% от населението й.

7. Афганистан. Американската военна интервенция там получава най-ниския възможен резултат.

6. Йемен. Тази провалена държава от Арабския полуостров е една от най-бедните в Близкия изток. Тя остава известна с ислямския си екстремизъм.

5. Чад. Средната продължителност на живота в нея днес е най-ниска в света – 49,7 години. Държавна инфраструктура почти не съществува. Злоупотребите с човешките права са нещо обичайно.

4. Южен Судан. Наскоро отделена от Сундан, тази най-нова държава в света има проблеми с неексплодирали мини на територията й и липса на ваксинации. Основно разчита на подкрепа от ООН.

3. Судан, която е дом на най-ужасяващия съвременен геноцид – в Дарфур.

2. Конго. 400 000 жени са изнасилвани в страната годишно. Гладът е повсеместен. Постоянни са заболеваемостта от СПИН и сериозното замърсяване.

1. Сомалия. Тя е разкъсвана от война. Населението й има средна продължителност на живота от едва 51 години. Всяко пето дете умира. Най-катастрофални в нея са състоянието на човешките права, разселването на хора, злоупотребите на властовия елит.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ