Изборите в САЩ: Два сценария за България
Утре ще знаем новия американски президент. Разликата в програмните намерения е толкова голяма, че не само за САЩ, а и за света, включително България са възможни различни траектории на развитие.
Какви са директните импликации за България? Те зависят от развръзката на войната в Украйна.
Вариант (1): Победа на Тръмп
Обещаният бърз край на войната от Тръмп (както той казва - за 24 часа) имплицитно означава, че за да стане реалност трябва да отговаря на руските условия за прекратяване на тяхната офанзива в момента. Което най-вероятно ще предвижда фронтовата линия като нова граница между Украйна и Русия, която към онзи момент в голяма степен ще е окупация на четирите завладени области на Украйна, вече “присъединени” към Русия и Украйна неутрална и без членство в НАТО. Така след време - най-вероятно след края на мандата на Тръмп - Украйна ще е идеален плацдарм за нова офанзива. Или просто…остатъчна Украйна няма да успее да запази своята независимост и в един момент ще дойде на власт нов Янукович, за да я върне в руския мир. Същевременно, ще продължат руските диверсионни операции в Източна Европа за обезсмисляне членството на тези страни в западните съюзи и инсталиране на приятелски на Русия олигархични режими - т.н. нелиберални демокрации. И става дума не само за Орбанова Унгария, а и за Словакия, Сърбия, С. Македония и със сигурност България. Дори Австрия не е застрахована, както показаха техните парламентарни избори и силно руско влияние в страната.
Вариант (2): Победа на Харис
Според оценки на Пентагона, при сегашните загуби Русия има капацитет да води война до средата на 2025 г. И е много вероятно Харис да продължи политиката на Байдън за изтощение на Русия - въпреки огромните жертви на Украйна. Тази политика - разказва американският журналист Боб Удуърд - е възприета от Байдън след украинската офанзива през есента на 2022 г., когато американското разузнаване докладва, че има 50% вероятност Путин да използва тактическо ядрено оръжие, за да избегне пълното унижение. Следва рязък разговор между военните министри Остин и Шойгу - в който САЩ предупреждават, че ще се намесят открито във войната, ако Русия използва ядрено оръжие. Оттогава датира негласно споразумение за неползване на ядрено оръжие от Кремъл срещу ограничаване на украинското снабдяване от САЩ само до защитни оръжия. Така войната стана война на изтощение, в която Русия надделява постепенно, заради по-големите си човешки ресурси при паритет на оръжията - постигнат с помощта на Китай, Иран и Северна Корея.
В този сценарий - освен ако Харис не изненада с по-твърда политика от Байдън - най-вероятно пак ще има примирие, но през 2025 г. и с по-солидни гаранции за Украйна, вероятно дори покана за членство в НАТО. Но дори в този случай Путин пак ще има възможност след прегрупиране и компенсация на загубите отново да тества способностите на НАТО да се защитава. И диверсионните операции и хибридни атаки на Кремъл срещу демокрациите ще продължат. А България със своята крехка система за сигурност ще бъде подложена на огромен натиск да промени своята геополитическа ориентация. Дори в момента, сянката на диктатурата е вече надвиснала след блокажа на институциите от оспорваните избори. И ако Харис загуби - без помощ от САЩ е вероятно да продължи да затъва.
В открито обръщение редица военни авторитети от Европа и САЩ предупреждават, че при такава политика, която не предвижда победа на Украйна ни чакат два сценария на “Мюнхен 1938”.
През 1938 г, в опит да умилостивят Хитлер, британският премиер Чембърлейн и френският премиер Даладие подписват мирен договор за отстъпването на Чехословакия, който на практика даде картбланш на Хитлер да започне година по-късно Втората Световна война.
Ако САЩ и Европа не се обединят за победа на Украйна - казват те - при Тръмп ни чака “Мюнхен 1” с Тръмп в ролята на Чембърлейн. А при Харис - Европа ще е в ролята на Чембърлейн, заради неспособността и нерешителността й бързо да изгради и използва военен арсенал, чрез който Украйна да победи.
Само решителна воля на Запада за победа на Украйна ще даде перспективи за демокрацията в България. Докато диктатурата в Кремъл е жизнена, пред нашата демокрация ще има големи изпитания.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.