Да учим мениджмънт
Мениджмънт означава управление. Ние управляваме ежедневно нас, нашата среда, бюджети, предмети, други хора… Реално ние управляваме ресурси – в обичайния смисъл, който ние срещаме – пари, време, материални активи. Истината е, че ние би трябвало да управляваме много повече ресурси, като например нашето внимание, позитивното си мислене, упоритостта и дисциплината си, енергията си да взимаме решения – това също са ресурси. Забелязали ли сте, че преди обяд много по-лесно взимате решение? Това е защото депата на този ресурс се изпразват с всеки избор, който правим.
Обучението по мениджмънт е в основата на бъдещия просперитет на България. Професионалното управление ще подсигури анализа и поставянето на правилните цели, фокусиране върху тези цели чрез приоритети и разбира се – ефективното управление на ресурси.
Разликата между добрите и лошите мениджъри е как управляват своите ресурси. Кой ще постигне оптимален резултат с наличното – както е в играта на карти и социалното положение при нашето раждане. При раздаването може да получиш добри или лоши карти – това са твоите ресурси. Дали ще обереш залозите - докъде ще стигнеш с тези
средства, зависи колко добре ще ги управляваш. Важно е мисленето - “Ще се получи, ако...” – т.е. какви ресурси са ни необходими за успех, а не както е по-често срещаното “Няма да се получи, защото...”. Трябва да “запретнем ръкави” и да направим най-доброто с това, което имаме.
Основната цел при бизнеса е да прави пари дългосрочно, според Елиът Голдрат в неговата гениална книга “Целта, Процесът на постоянното усъвършенстване”
Съответно в бизнеса всичко се измерва с ресурсите пари и време.
Защо трябва да се учи мениджмънт?
Трябва да се учи, защото ресурсите са винаги ограничени. И за да бъдем добри хора, за да бъдем добро и успешно общество, ние трябва да сме добри мениджъри. Разликата е много добре осезаема, когато се сравняват българският начин на живот и този в Западна Европа, Северна Америка и някои азиатски държави. Често казваме, че там хората са прекалено “забързани” и дори “лишени от емоции”. Причината е, че там управлението на ресурсите по-ефективно и не е подвластно на ежедневните емоции.
Важно е да има професионални мениджъри. Независимо от сферата, защото независимо каква професия упражняват, те неминуемо трябва да управляват това, което правят.
Мениджмънтът помага да поставиш нещата, които наистина искаш, над нещата, които искаш в този момент. Това ние наричаме поставяне на приоритети.
В противен случай, както казваше моят учител по философия – “Много често се случва да се стараеш цял живот да се изкачиш на един връх... и когато си горе, да разбереш, че е трябвало да се качиш на съседния.
Да си мениджър е професия, но не е занаят. Не дава хляб само по себе си, но добрият мениджър може от малкото огънче да разпали огромен пожар, да развие от тънката фиданка, цяла гора...
Как можем да управляваме успеха и резултатите си?
Като управляваме причините за постигането (непостигането на успеха) – т.е. да подсигурим правилното състояние на всичко, което зависи от нас. Наскоро обсъждах с добър мой познат, на когото му предстоеше изпит. Казах му да постъпи като финансов мениджър – ако изходът от ситуацията е резултатът от едно уравнение, то нека се постарае всички възможни елементи преди знак равно да са константи. За тази цел, човек си представя пътя от настоящия момент до момента, в който е постигнал целта си и разглежда
всяко решение, което взема. Преди изпит освен дали е учил достатъчно, значение имат: гладен - да/не, жаден да/не, отпочинал да/не, други спешни потребности да/не, възможност да закъснее и допълнителен стрес – да/не, (т.е. с какъв транспорт ще пътува), ще предизвика ли симпатия у изпитващия - да/не, т.е. външен вид и хигиена и т.н..
Всеки знае поговорката – късметът обича подготвените. Мисленето на мениджъри ни прави подготвени.
България има нужда от мениджмънт за да просперира
Ние имаме нужда от мениджъри във всяка една сфера – от корпоративния свят, през новостартиращите фирми и инвестиционни фондове, обществените организации до културата. Навсякъде има нужда от хора, които разбират значението на финансите, маркетинга, управлението на хора, производство, търговия. Всеки театър има нужда от ефективно използване на ресурсите, всяка галерия трябва да може да поставя правилните приоритети, когато прави бюджета си, всяка община би трябвало да подходи процесно към своята дейност и да мисли как да удовлетвори своите клиенти – гражданите.
Ако искаме професионални резултати, управлението на организацията е редно да се повери на професионални мениджъри. Може би малка баничарница може да бъде успешен
семеен бизнес поради занаятчийското майсторство и да бъде управлявано с “кръчмарски сметки”, но голям ресторант или ресторантска верига изисква професионален мениджмънт.
Историята е доказала, че добрият мениджмънт може да променя реалността към по-добро. Такъв пример в относително голям мащаб е Република Сингапур. Държавата/ градът на лъва днес е един от “азиатските тигри” и “най-лесното място за бизнес” , както и един от най-известните и най-развитите световни центрове за финанси, търговия, логистика и образование. На 6-то място по БВП на глава от населението. Всичко това е постигнато за 50 години, след като се освобождава от Малайзия през 1965 година.
... И едно интересно мениджърско решение – в Сингапур е забранена продажбата, разпространението и употребата на дъвки. Целта е да се ограничи замърсяването на околната среда в урбанизираните територии. Дисциплина, за да се постигне ефективно използване на ресурсите.
Първообразът на мениджмънта идва от военното дело. Дисциплината е от изключително значение. Важно е да се прицелиш в успеха и да изпълняваш стриктно плановете си. Според Сун Дзъ в “Изкуството на войната”: “Ненадминат лидер култивира моралния закон, и се придържа стриктно към метод и дисциплина; По този начин тя е по силите му, за
да контролира успеха”. За да постигнеш целите си е необходимо много упорство. Ако перифразирам народна пословица (приписана на Колю Фичето) – за успех са необходими 2% талант и 98% усилена работа.
Да се върнем назад в историята – световноизвестният гигант “Сименс”, най-голямата инженерна компания в Европа, е създадена преди повече от 150 години. Макар и за това време конгломератът да носи още името на фамилията-основател, управлението на гиганта отдавна е поверено на професионални мениджъри на всички нива. Това е начинът да управляваш компания, за която работят над 350 хил. служители.
Мениджмънтът е жизненоважен и в сферата на стартиращите фирми. Всяка предприемаческа визия и мечта би останала само на лист хартия без подходящия мениджмънт. Предприемачеството и създадената култура на начинаещи фирми в България се нуждае повече от всякога от качествени мениджъри. Инвеститорите са готови да подкрепят най-вече правилните екипи от хора, които имат подходящи идеи. Екипът е основно определящ за успеха!
Да бъдеш мениджър е изключително предизвикателно и интересно приключение. Теорията казва, че контролираме бюджети и управляваме процеси, но реално можем
единствено да влияем на хората. Колкото по-подготвени и опитни сме в това, толкова по-успешни ще сме като ръководители!
Успех на всички бъдещи мениджъри!
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.