Пет години след сделката с Monsanto, загуби за милиарди продължават да тежат на Bayer

Пет години след сделката с Monsanto, загуби за милиарди продължават да тежат на Bayer

Германската компания Bayer AG заяви, че очаква да понесе загуба в размер на 2,5 млрд. евро (2,8 млрд. паунда) от по-слабото търсене на нейните продукти на основата на глифозат, включително спорния препарат за унищожаване на плевели "Раундъп", съобши BBC.

Съобщението бе направено в момент, когато компанията понижи прогнозата си за годината. Като цяло тя е заделила над 15 млрд. долара (11,7 млрд. паунда) за уреждане на съдебни дела, в които се твърди, че хербицидите ѝ са свързани с неходжкинов лимфом и други видове рак.

Bayer отрича да е извършила нарушения, но заяви, че изплащането на сумите ще сложи край на "несигурността". Базираната в Леверкузен компания заяви, че очаква нетна загуба от 2 млрд. евро през трите месеца до края на юни.

Bayer заяви, че това се дължи главно на "значителен по-нататъшен спад в продажбите на продукти на основата на глифозат".

Фирмата също така прогнозира, че печалбата ѝ преди данъци може да спадне до 11,3 млрд. евро през тази година в сравнение с 13,5 млрд. евро, отчетени през 2022 г.

Говорител на Bayer заяви пред BBC, че след пандемията на пазара са навлезли повече продукти на основата на глифозат, което е довело до по-ниско търсене на препаратите за унищожаване на плевели на фирмата.

"Нормализирането на конкурентната среда около глифозата беше по-изразено, отколкото очаквахме. Това беше основната причина за нашата прогноза", добави говорителят.

Първоначално "Раундъп" е пуснат на пазара от американската фирма "Монсанто" (Monsanto) преди почти пет десетилетия. Той става известен като най-продаваният препарат за борба с плевелите в света.

През 2018 г. Bayer купи Мonsanto в сделка за 63 млрд. долара. Това даде на Bayerр контрол върху повече от една четвърт от световното предлагане на семена и пестициди.

През същата година съд  в американският щат Калифорния издаде първото решение, свързващо "Раундъп" с рака, и присъди значителни обезщетения на ищците.В съдебните дела потребителите обвиняват препарата за унищожаване на плевели и неговата активна съставка глифозат за техния неходжкинов лимфом и други видове рак.

През 2020 г. Bayer обяви споразумение за 10,9 млрд. долара, целящо да разреши десетки хиляди съдебни дела, като същевременно поддържаше тезата, че глифозатът е безопасен.

През март миналата година компанията заяви, че е разрешила 107 000 от около 138 000 дела, свързани с Roundup.

"Уреждането на спора за Roundup е подходящото действие в подходящия момент за Bayer, за да се сложи край на един дълъг период на несигурност", заяви главният изпълнителен директор на компанията Вернер Бауман през 2020 г.

Той повтори мнението на компанията, че научните данни сочат:"Раундъп не причинява рак и следователно не е отговорен за заболяванията, за които се твърди в този съдебен спор".

Глифозатът е активната съставка в много препарати за унищожаване на плевели, въпреки че научните данни за неговата безопасност все още не са категорични. Някои държави са забранили хербицидите, които съдържат глифозат, докато други продължават да ги разрешават. В Обединеното кралство няма национална забрана на глифозата, въпреки че някои фермери в страната са спрели използването му поради опасения за безопасността, припомня BBC.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ