Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Deutsche Bank завежда дело за ликвидация на китайския строителен предприемач Shimao
Deutsche Bank подготвя иск за ликвидация в Хонконг срещу китайския строителен предприемач Shimao Group - рядък ход на чуждестранна компания, който идва на фона на нарастващите кредитни неизпълнения и задълбочаващата се криза в сектора на недвижимите имоти в Китай, съобщи CNBC.
Базираната в Шанхай Shimao е сред многото китайски строителни предприемачи, които не изпълняват задълженията си по офшорни облигации, след като през юли 2022 г. пропусна да плати лихвите и главницата по офшорна облигация на стойност 1 млрд. долара.
След това пропуснато плащане целият ѝ офшорен дълг на стойност 11,7 млрд. долара се счита за неизпълнен.
Германската банка, която е един от кредиторите на Shimao, смята да подаде петицията този месец, след като е сметнала условията за преструктуриране на дълга на предприемача за неприемливи, заявиха двамата души, запознати с въпроса. И двамата източници отказаха да бъдат идентифицирани, тъй като въпросът не е публичен.
Eдин от 20-те най-големи строителни предприемачи в Китай, Shimao представи условията си за преструктуриране на офшорния дълг на кредиторите през декември миналата година след 18-месечни преговори с тях.
Един от източниците заяви, че кредитната експозиция на Дойче банк към Shimao е свързана с частни доларови облигации. Ройтерс не можа да определи размера на експозицията на Deutsche Bank към строителния предприемач.
Ходът на Deutsche Bank, ако бъде финализиран, ще бъде рядък случай на голяма чуждестранна финансова компания, която инициира иск за ликвидация на китайски предприемач, откакто секторът изпадна в дългова криза през 2021 г.
Подадена е и молба за ликвидация на Country Garden от друга компания, регистрирана в Хонконг, след като не е успяла да изпълни задълженията си за изплащане, съобщи тази седмица най-големият частен строителен предприемач в Китай.
Увеличаването на броя на молбите за ликвидация срещу строителни предприемачи се случва в момент, когато Пекин се опитва да съживи сектора на недвижимите имоти с редица мерки за подкрепа, и вероятно ще увеличи загрижеността на купувачите на жилища относно перспективите пред фирмите за недвижими имоти.
Секторът на недвижимите имоти в Китай, който е стълб на втората по големина икономика в света, изпадна в задушаваща ликвидна криза през 2021 г. след регулаторна репресия срещу подхранвания от дългове строителен бум, което натежа върху продажбите на имоти и цените на новите жилища.
Оттогава насам все по-голям списък от частни строителни предприемачи не изпълняват задълженията си за изплащане на офшорни кредити, а много от тях са в различни етапи на подготовка за преструктуриране на дълга си с цел да останат на повърхността.
По изчисления на Ройтерс от началото на кризата в сектора досега са подадени молби за ликвидация срещу най-малко 10 китайски строителни предприемачи в Хонконг и други чуждестранни съдилища, уточнява CNBC.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.