Глобалният пазар на сливания и придобивания падна до десетгодишно дъно

Глобалният пазар на сливания и придобивания падна до десетгодишно дъно

Глобалният пазар на сливания и придобивания падна до десетгодишно дъно

Глобалният пазар на сливания и придобивания е спаднал до 3 трилиона долара в края на 2023 г. - за първи път от десет години насам. За това допринасят продължаващото геополитическо напрежение, икономическата несигурност, повишаването на лихвените проценти и други негативни фактори. Експертите очакват пазарът на сливания и придобивания да се възстанови в бъдеще, но това възстановяване може да започне едва през втората половина на 2024 г. или дори през 2025 г.

Според изчисленията на Лондонската фондова борса (LSE) и Dealogic обемът на световния пазар на сливания и придобивания (M&A) през 2023 г. е бил под или около 3 трлн. долара, което е най-ниският показател от 2013 г. насам, когато пазарът възлизаше на 2,8 трлн. долара. По данни на LSE, цитирани от  в. Financial Times, обемът на сливанията и придобиванията е спаднал със 17% през годината, като не е достигнал дори 3 трлн. долара, а миналата година също е била лоша за пазара. Освен това, както съобщава LSE, за първи път от световната финансова криза през 2008-2009 г. насам пазарът спада с повече от 10 % в продължение на две последователни години. По-рано подобни оценки бяха съобщени от Dealogic, според която сливанията и придобиванията са намалели с 18% до 3 трлн. долара.

Пазарът на сливания и придобивания показа силен растеж по време на пандемията COVID-19 - до края на 2021 г. той нарасна с 64% до рекордните 5,7 трилиона долара. Но миналата година много компании замразиха плановете си за сливания поради геополитическото напрежение и икономическите трудности.

Както отбелязват експертите, тази година не се е подобрила - геополитическата ситуация, икономическата несигурност, пазарната волатилност и повишаването на лихвените проценти продължават да оказват негативно влияние върху броя и обема на сделките.

Освен това регулаторните органи в различни държави започнаха да проверяват по-строго много сделки - например това доведе до провал на сделката между Adobe и Figma на стойност 20 млрд. долара и почти до провал на покупката на разработчика на игри Activision Blizzard от Microsoft на стойност 69 млрд. долара. Това може да е оказало отрицателно въздействие върху броя на особено големите сливания: според Dealogic броят на сделките на стойност над 5 млрд. долара е намалял от 93 на 79, а на тези на стойност 10 млрд. долара или повече - от 37 на 33.

Въпреки това имаше няколко големи сливания в сектора на нефта и газа, който се възползва от по-високите цени на нефта и газа през 2022 г. През октомври например ExxonMobil придоби друга американска компания - Pioneer, за 59,5 млрд. долара, а Chevron купи производителя на шистов петрол Hess за 53 млрд. долара. Сред големите сделки през тази година са също покупката на биотехнологичната компания Seagen от фармацевтичната корпорация Pfizer за 43 млрд. долара и придобиването на компанията за киберсигурност Splunk от производителя на мрежово оборудване Cisco Systems за 28 млрд. долара.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ