Google предлага глобална програма за обучение на работници и законодатели по въпросите на ИИ

Google предлага глобална програма за обучение на работници и законодатели по въпросите на ИИ

Google, част от холдинга Alphabet, е изправена пред безпрецедентна регулаторна атака. Ето защо компанията се стреми да формира общественото възприятие и политики по отношение на изкуствения интелект в навечерието на глобалната вълна от регулации в областта на изкуствения интелект.

Един от ръководителите на компанията заяви пред Ройтерс, че ключов приоритет е изграждането на образователни програми за обучение на работната сила по въпросите на ИИ.

„Запознаването на повече хора и организации, включително правителства, с изкуствения интелект и използването на инструменти за изкуствен интелект, води до по-добра политика по отношение на [тази технология] и открива нови възможности - това е благоприятен цикъл“, каза Кент Уокър, президент по глобалните въпроси на Alphabet.

Докато Google се стреми да изпревари съперниците си в областта на големите технологии, включително OpenAI, подкрепян от Microsoft, и Meta в областта на изкуствения интелект, тя не забравя за тежкия регулаторен контрол, с който се сблъсква в съществуващите си бизнеси в областта на рекламата и търсенето.

В Европейския съюз Google е предложила да продаде част от бизнеса си с рекламни технологии, за да успокои регулаторните органи, съобщи Ройтерс. В САЩ пък Министерството на правосъдието поиска от компанията да продаде уеб браузъра Chrome, да споделя данни и резултати от търсения с конкуренти и да вземе други мерки, включително възможна продажба на Android, за да прекрати монопола си върху онлайн търсенията. Това обаче може да се промени под управлението на Тръмп.

Междувременно правителствата в световен мащаб изготвят нови регулации по въпроси, които биха могли да бъдат изострени от ИИ, като авторското право и защитата на личните данни. Законът на ЕС за ИИ, който има за цел да оцени риска и да изисква разкриване на информация от системите с ИИ с общо предназначение, получи отпор от технологичните гиганти, които могат да се окажат под прицела на глоби от порядъка на милиарди.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ