Компании сключиха сделки за 73 млрд. долара на търговско изложение в Китай

Компании сключиха сделки за 73 млрд. долара на търговско изложение в Китай

Сделки за 73,52 млрд. долара ще е резултатът от тазгодишното Международно изложение за внос в Китай (CIIE), което приключи вчера, съобщава радио Китай. Сделките са с 3,9 % повече от предишното издание на изложението. В настоящия форум участваха 2800 компании от 145 страни и международни организации, които представиха 438 вида нови продукти, технологии и услуги.

Към момента Китай е търговски партньор на близо 140 държави и за пета поредна година е най-голямата търговска страна. Пекин обяви, че ще създаде условия всички да споделят възможностите на огромния му вътрешен пазар, ще задълбочи институционалното отваряне и ще засили международното сътрудничество. Това ще позволи на повече държави, особено най-слабо развитите, да се възползват от развитието на Китай, съобщава радиото.

„На фона на глобалния икономически спад и нарастващия протекционизъм, редица мултинационални компании за производство на чипове се представиха на тазгодишното издание на Международно изложение за внос в Китай (CIIE) и това показва тяхната увереност в потенциала на Китай и решимостта им да продължат да работят на неговия пазар“, заяви междувременно на редовната пресконференция говорителят на Външно министерство Джао Лидзиен.

Коментарът му бе по повод информации в някои западни медии, че забраната на САЩ за продажба на чипове в Китай е причинила огромна загуба на приходи за големите компании в сектора и те продължават да се надяват нещата да се подобрят и затова на тазгодишното изложение са такива пазарни играчи като Intel, AMD, Qualcomm и ASML.

„Изложението в Шанхай привлече редица мултинационални компании, включително големи американски, и по цялата производствена верига като оборудване за производство на чипове, производство на пластини, дизайн и полупроводникови материали“, каза Джао Лидзиен, добавяйки, че фирми като Tesla, Microsoft, Meta, Ericsson и Siemens също демонстрират най-новите си продукти и оборудване, като се фокусират върху авангардни технологии като метавселената, изкуствения интелект и роботиката.

След закриването организаторите съобщиха, че на търговските срещи в рамките на настоящото изложение са подписани инвестиционни намерения за 4 милиарда долара. Редица транснационални компании планират да открият фабрики и изследователски центрове в Китай. Например, на тазгодишното изложение за първи път се събраха 15-те най-големи фармацевтични компании в света и 10-те най-големи за медицинско оборудване.

Тао Лин, представител на Siemens Healthineers, счита, че Китай вече е център за научноизследователска и развойна дейност на високо ниво. Изложението дава възможности не само на високите технологии, но и на продукти за ежедневна употреба да влязат на китайския пазар. Това е доказателство за практиката за изграждане на общност на споделена съдба и показва, че икономическото „разделяне“ е неосъществимо, а отварянето и сътрудничеството е правилният път за развитие. До този момент 60 предприятия и институции вече да подали заявления за участие в 6-ото Международно изложение за внос в Китай през 2023 г. С това продължава практиката на Китай за „споделяне на по-прекрасно бъдеще“.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ