Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Лидл България финансира с фонд от 365 000 лв. граждански проекти в 21 населени места в България
36 идеи на граждански организации, медии, журналисти и младежки групи ще получат подкрепа в рамките на шестото издание на програмата „Ти и Lidl за нашето утре“. Проектите ще бъдат реализирани с общ фонд от 365 000 лева. Одобрените идеи бяха обявени на специално събитие днес в присъствието на омбудсмана на Република България проф. д-р Диана Ковачева.
Проектите имат за цел да достигнат до 300 325 души от 21 населени места в цяла България, допринасяйки за това хората да водят по-качествен и пълноценен начин на живот. В тазгодишното издание ще се реализират проекти в нови осем населени места – Карнобат, Крушаре, Тутракан, Чепеларе, Синеморец, Райново, Петрич, Садовец, и така общо населените места, до които достига ефектът на „Ти и Lidl за нашето утре“ от 2017 г. насам, стават 66.
Одобрените проекти са разпределени в следните пет тематични области:
- 8 в #BeFair - за социална справедливост и равенство;
- 6 в #BeLocal - с фокус насърчаване на културата и опазване на историческото наследство;
- 5 в #BeActive – за активен начин на живот и граждански активизъм;
- 7 в #BeGreen - за идеи, свързани с опазването на околната среда;
- 7 в #BeVocal – в подкрепа на медийни и журналистически проекти;
За първи път в инициативата можеха да кандидатстват регионални медии и индивидуални журналисти. В категорията #BeVocal финансиране ще получат четири регионални медии и трима индивидуални журналисти. Целта на новата категория, създадена с експертната подкрепа на Асоциацията на европейските журналисти – България, е да се даде повече гласност на социално значими теми и да се подкрепи т. нар. журналистика на решенията. Това е и първото издание, в което право на участие имаха и младежи под 18-годишна възраст. Три от техните идеи за промяна днес също получиха финансиране – две в категорията #BeGreen и една в категория #BeLocal.
„Ти и Lidl за нашето утре“ е не просто най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България. За нас този проект е мисия, в която вярва всеки един член на нашия екип. С всяка изминала година виждаме реалното отражение на усилията, които всички като общество влагаме в тази кауза. Защото онези 5 ст. от всеки касов бон, които заделяме, имат реално измерение. Те се превръщат в Жестословник, с който да помогнем за по-качественото образование на децата със слухови проблеми. Или в оборудвано музикално студио, за да дадем възможност на българските таланти да се развиват. Ние сме платформата, която подпомага тези идеи, дава им фокус и гарантираме, че тяхното изпълнение ще се случи и те ще имат устойчив характер. Вярвам, че заедно ще продължим да правим утрешния ден по-хубав“, каза Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на Лидл България.
Грант в подкрепа на децата със специални образователни потребности връчи проф. д-р Диана Ковачева, омбудсман на Република България. Тя избра да отличи проекта на Фондация “Св. Николай Чудотворец” от гр. Добрич – „Многообразие и равенство в “Чудната градина”. Той е част от категорията #BeFair и целта му е да създаде пространство, в което да бъдат провеждани интерактивни обучителни сесии на открито, работилници и събития, в които участници да бъдат деца от 4 до 11 години.
„Тази кампания е особено важна, защото всъщност се сбъдват мечти и те не биха се случили, ако не беше тази подкрепа, защото тя дава шанс. Тези деца са част от уязвима група, невидима и неразбрана от обществото. Те се сблъскват с много стереотипи, липсата на учители, възможности и ресурси. Няма да е пресилено да се каже, че тази кампания им дава възможност за живот, защото образованието им дава шанс да се учат на умения за живот. А нашето образование не е адаптирано към тези деца. Благодаря Ви за това, че ги забелязахте“, каза проф. д-р Диана Ковачева, омбудсман на Република България.
Най-голямата социално отговорна инициативата на Лидл България „Ти и Lidl за по-добър живот“ се провежда от 2017 г. насам в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум.
През 2023 г. инициативата се трансформира в „Ти и Lidl за нашето утре“. Целта е тя да бъде синхронизирана с усилията на Лидл България в областта на устойчивото развитие, както и да бъде адаптирана към съвременните нужди на обществото ни. Като партньор на инициативата се присъединява и Асоциацията на европейските журналисти – България.
В рамките на шестте издания на инициативата от 2017 година Lidl е финансирала 155 вдъхновяващи граждански идеи в 66 градове и села в цялата страна с общ фонд от близо 1 280 000 лв. Тези проекти имат положителен ефект в живота на почти 1 милион българи (с включени прогнозни данни за ефектите от проектите в шестото издание на инициативата). Въздействието им в общностите по места с времето продължава да нараства, а броят на бенефициентите да се увеличава.
Повече за най-голямата социално отговорна програма на Лидл България вижте тук.
Ето и подробности за одобрените проекти:
BeFair
Проект: Докосни световните забележителности
Организация: Националното читалище на слепите „Луи Брайл 1928”
Населено място: гр. София
Цел на проекта: Изработване на триизмерни проекти на световни забележителности, които ще бъдат подарени на специалните училища и ресурсните центрове в страната.
Проект: Разбирам те и те подкрепям
Организация: Сдружение “Шанс и закрила”
Населено място: гр. Хасково
Цел на проекта: Усвояване и практикуване на социални и емоционални компетенции от деца и подрастващи от уязвими общности, предимно роми.
Проект: Филмите – прозорец към един по-достъпен свят
Организация: Сдружение „Арсов Саунд“
Населено място: гр. София
Цел на проекта: Адаптиране на два късометражни български игрални филма към нуждите на хората с увредено зрение, интелектуални затруднения и напреднала възраст. Филмите ще се прожектират и разпространяват безплатно.
Проект: Да чуем младите - важен за родители и учители!
Организация: СНЦ “Асоциация Родители”
Населено място: гр. София
Цел на проекта: Реализиране на серия от медийни участия на млади хора в специализирана рубрика с “Дарик радио”, за да се чуе гласът им - какво искат да кажат за света на възрастните, какви са рисковете около тях и от какво имат нужда, за да се чувстват защитени и овластени да взимат решения за живота си.
Проект: Многообразие и равенство в “Чудната градина”
Организация: Фондация „Св. Николай Чудотворец“
Населено място: гр. Добрич
Цел на проекта: Провеждане на интерактивни обучителни сесии на открито, работилници и събития, в които участници ще бъдат деца от 4 до 11 години.
Проект: Изиграй ми приказка
Организация: Фондация “Арт Бюро”
Населено място: гр. София
Цел на проекта: Създаване на театрални версии на жестов език на 6 произведения, част от учебната програма по литература за за 5. и 6. клас в Специалното училище за ученици с увреден слух “проф. Дечо Денев” в София’.
Проект: „Анонимните“ деца имат права
Организация: Сдружение "Национална асоциация за приемна грижа“
Населено място: гр. София
Цел на проекта: Подпомагане на деца и младежи в приемна грижа да са проактивни в комуникирането на техните права и включването им във вземането на решения за техния живот.
Проект: Включени в различието, изграждаме мостове
Организация: Сдружение за споделено учене “ЕЛА”
Населено място: гр. София
Цел на проекта: Проектът ще е в подкрепа на приобщаващото образование и по-специално на възрастните, които работят с децата със специални образователни потребности.
BeActive
Проект: С LIDL граници няма
Организация: Сдружение “Млад планинар“
Населено място: гр. Петрич
Цел на проекта: Създаването на обучителна среда, в която младежи ще изграждат природозащитни ценности и ще учат как да се справят с предизвикателствата на планинската среда.
Проект: Здраве, активност, движение, за хората над 65 – приключение
Организация: Народно читалище “Дружба 1898”
Населено място: с. Дуранкулак
Цел на проекта: Подобряване на жизнения тонус и създаване на нови социални контакти за хората от Дуранкулак чрез организирането на 4 различни дейности.
Проект: Моите права – моята свобода
Организация: Фондация за развитие на правото на ЕС в България
Населено място: гр. София
Цел на проекта: Провеждането на обучения с участието на 20 паралелки от ученици 11. и 12. клас на територията на Столична община и провеждане на симулиран съдебен процес с поне 2 отбора.
Проект: Бъди активен – бъди здрав!
Организация: Сдружение УН към ОУ „Христо Ботев"
Населено място: гр. Бургас
Цел на проекта: Организирането на дейности, обхващащи голямата част от ежедневието на децата – активност сутрин, през междучасията, през уикендите и спортуване заедно с родителите.
Проект: Приобщаващ спорт
Организация: Сдружение „Закрила – Ловеч“
Населено място: гр. Ловеч
Цел на проекта: Създаването на възможности за организиран спорт за хора с интелектуални затруднения, което включва и подготвителни спортни тренировки и организиране на Приобщаваща олимпиада.
BeLocal
Проект: Мултикултурен диалог чрез изкуство
Организация: Народно читалище ”Любен Каравелов 1897”
Населено място: с. Куртово Конаре
Цел на проекта: Проектът е свързан с приобщаването на повече от 40 чужденци от 10 националности, които живеят в селото.
Проект: Изкуство НА ЗЕЛЕНО
Организация: Сдружение “Творчески колектив НА УЛИЦАТА”
Населено място: гр. Стара Загора
Цел на проекта: Надграждането на тематичния фестивал за изкуство, спорт и урбанизъм – „На зелено“ в старозагорския парк “Бедечка”.
Проект: Фантастичната зала
Организация: Народно читалище"Васил Левски 1928"
Населено място: гр. София
Цел на проекта: Да превърне концертната зала на читалището в истинско културно средище за култура, изкуство и решаване на проблемите на местната общност посредством форум "Гражданска седянка".
Проект: Tasty Rural Trakia
Организация: Фондация “ЛокалФууд.бг”
Населено място: гр. Пловдив
Цел на проекта: Разработването на иновативен и вълнуващ прочит на уникалната местна гастрономическа идентичност. Проектът е свързващ мост към развиващата се Генерация Z и света на модерните технологии.
Проект: Синеморски смокинови истории
Организация: Народно читалище “Синева”
Населено място: с. Синеморец
Цел на проекта: Създаване на уникално културно преживяване в село Синеморец. За създаването на творчески и кулинарни работилници, лятно кино, беседи и музикално представление
Проект: Покажи ми бабо, разкажи ми дядо
Организация: Народно читалище "Искра - 1929"
Населено място: с. Крушаре
Цел на проекта: Разкриване на тайнството на фолклора ни на достъпен за съвременното поколение език.
BeGreen
Проект: Калимок - виждам те!
Организация: СНЦ “Сдружение за развитие на туризма в региона на Тутракан”
Населено място: гр. Тутракан
Цел на проекта: Изграждане на видеонаблюдение на ключови места в Калимок-Бръшлен. Ще бъдат монтирани и екрани за постоянно наблюдение в две училища и в единствения по рода си Етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене" в Тутракан.
Проект: Зелено читалище
Организация: Народно читалище „Любен Каравелов 1940“
Населено място: гр. Бургас
Цел на проекта: Създаване и обгрижване на 64 кв. м зелено пространство пред читалището и за организирането на образователни, практически и популяризиращи дейности.
Проект: Зелени приказки
Организация: Сдружение "Международен литературен фестивал ВАРНА ЛИТ"
Населено място: гр. Варна
Цел на проекта: Да провокира творческия потенциал на учениците от 1 до 7 клас в 25 училища в община Варна с атрактивен литературен конкурс за авторска приказка с нестандартен главен герой - отпадък.
Проект: Възстановяване на местообитания на видове с природозащитен статус в защитени зони в землищата на село Райново и село Голямо Асеново, община Димитровград.
Организация: Народно читалище "Марица - 2008"
Населено място: с. Райново
Цел на проекта: Опазване на двете известни находища на българския ендемит Маноловска гърлица, който е критично застрашен вид.
Проект: Зелени алтернативи за Берковица
Организация: Сдружение „Обществен съвет по образование - Алтернативна Монтана“
Населено място: гр. Монтана
Цел на проекта: Да промени нагласите на местните семейства по отношение отговорното потребление на природните ресурси в бита, както и към грижата за околната среда.
Проект: EcoHunt- мобилно приложение за почистване на околната среда чрез игра
Организация: Сдружение ЕКОХЪНТ
Населено място: с. Садовец
Цел на проекта: Създаване на мобилно приложение за почистване на околната среда чрез игра.
Проект: Непознатият рай
Организация: Сдружение "Обществен център за околна среда и устойчиво развитие"
Населено място: гр. Варна
Цел на проекта: Създаването на 5 късометражни филма и 5 репортажа за защитени зони, режимите им на опазване и възможностите, които предоставят на местните хора.
BeVocal
Проект: Големите дарители на Велинград
Медия: Вестник "Темпо" ЕООД - ВЕЛИНГРАД
Населено място: гр. Велинград
Цел на проекта: Ще създаде поредица от материали за съграждани, чиито дарения са допринесли за развитието и позитивната промяна на града.
Проект: Запомнете Пловдив - 2024
Медия: Пловдивска телевизия "Тракия" - САТ ТВ ООД
Населено място: гр. Пловдив
Цел на проекта: 10 предавания, в които с помощта на зрителите на живо събират спомени за града и за начина на живот в миналото.
Проект: Новините на детски език
Медия: Вижте.бг - Новините на детски език
Населено място: гр. София
Цел на проекта: Създаване на 16 статии, както и техен аудиовариант, който да се излъчи по БНР и подкаст в платформите, поддържани от националното радио.
Проект: Паметта на храната
Медия: Нула32 ООД, списание - Пловдив
Населено място: гр. Пловдив
Цел на проекта: Създаване на нова онлайн рубрика, която ще разказва за многообразното вкусово и етническо богатство на Пловдив.
Проект: Гладни за игра, гладни за бъдеще
Журналист: Петър Георгиев
Населено място: гр. София
Цел на проекта: Документалният аудио проект "Гладни за игра, гладни за бъдеще" ще проследи пътя на едно дете до професионалния спорт, финансовата тежест върху семейството му и ролята на качественото образование като най-добрия път за живот след футбола.
Проект: Разкази отвъд етикетите
Журналист: Кристиян Юлзари
Населено място: гр. София
Цел на проекта: Продуцирането и публикуването четири мултимедийни материала (текст, снимки, видео и аудио) на социално значими теми.
Проект: Разговори за образованието на специалните деца
Журналист: Надежда Цекулова
Населено място: гр. София
Цел на проекта: Създаване на поредица от интервюта с международни експерти в сферата на приобщаващото и неформалното образование.
Младежки проекти
Проект: “Филамент за 3D принтер“
Населено място: Карнобат
Цел на проекта: Създаване на филамент - нишка от отпадъчни материали, за 3D принтера в училище.
Проект: “Първото 'zero waste' училище на България”
Населено място: Русе
Цел на проекта: Поставяне на кошчета за разделно събиране на територията на тяхната гимназия и изграждане на първия споделен компостер на територията на Община Русе.
Проект: “Обичам киното и аз участвам, за да се науча!”
Населено място: Чепеларе
Цел на проекта: Реализиране на 8 кратки видеа - документални филмчета и интервюта.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.