Мариана Итева: „Веолия“ развива проекти за зелена енергия от собствени възобновяеми източници на местно ниво

Мариана Итева: „Веолия“ развива проекти за зелена енергия от собствени възобновяеми източници на местно ниво

Мариана Итева: „Веолия“ развива проекти за зелена енергия от собствени възобновяеми източници на местно ниво

„Самото производство и използване на чиста енергия заема централно място в усилията на „Веолия” за декарбонизация. При това не само на нашите дейности, но и на дейностите на нашите клиенти“, споделя регионалният директор индустриално бизнес развитие за Централна и Източна Европа, заместник-регионален директор на „Веолия“ в България и член на Съвета на директорите на „Софийска вода“ АД Мариана Итева. Тя работи във „Веолия“ от 2010 г. като отговаря за развитието на проекти с водещи индустриални компании в трите основни направления от дейността на „Веолия“: вода, енергия и управление на отпадъци.

Групата “Веолия” се стреми да се превърне в компания – еталон за екологична трансформация. През 2022 г., с близо 220 000 служители по света, Групата проектира и внедрява кардинални решения, които са едновременно практични и полезни, за управлението на водите, отпадъците и енергията. Чрез трите си взаимодопълващи се дейности, „Веолия“ съдейства за осигуряването на достъп до ресурсите, съхраняване на наличните ресурси и тяхното възобновяване. „Веолия“ управлява целия воден цикъл на град София, оператор е на топлофикационната мрежа в град Варна и предоставя иновативни и екологични решения за управлението на водите и енергията в България.  

Декарбонизацията стана важна тема за целия свят. Какви са конкретните стъпки в Групата “Веолия”, които предприехте, за да декарбонизирате собствената си дейност и дейността на Вашите клиенти?

Ние от „Веолия“ сме подчинили всяка своя дейност на корпоративната ни цел да бъдем компания-еталон за eкологичната трансформация  на планетата. Като Група сме поели ангажимент до 2050 г. да декарбонизираме напълно дейността си, а до 2030 да преустановим използването на въглищата в Европа. За целта развиваме проекти за зелена енергия от собствени възобновяеми източници на местно ниво - например чрез улавяне на метан от депата за отпадъци или производство на зелена енергия от утайките от отпадъчните води, а също така чрез използване на отпадъчните води като източник на енергия за отопление и охлаждане. Само за миналата година компанията е помогнала на своите клиенти да спестят над 14 млн. тона  въглеродни емисии и над 320 млн. кубика вода, което се равнява на годишното потребление на вода на Сингапур.

Конкретно в България, „Веолия“ декарбонизира дейността на най-голямото си дружество „Софийска вода“, което постигна 90% енергийна неутралност в края на 2022 г. чрез производството на зелена енергия от утайките, отделяни при пречистването на отпадъчните води. В резултат спестяваме над 75 хиляди тона въглеродни емисии годишно, а амбицията ни е до 2025 г. „Софийска вода“ да бъде напълно енергийно неутрална.

Самото производство и използване на чиста енергия заема централно място в усилията на „Веолия” за декарбонизация. При това не само на нашите дейности, но и на дейностите на нашите клиенти. Едно от най-новите ни предложения към тях е платформата GreenPath zero carbon, която предлага 100 конкретни решения  за декарбонизация в трите области – вода, отпадъци и енергия. Нашите клиенти се възползват и от смарт решението Hubgrade, което гарантира намаляване на енергийното им потребление между 5% и 25%.

В стремежа към устойчиво развитие, според Вашия международен опит, какви решения се прилагат и какви са резултатите от тях?

Във „Веолия“ вярваме, че “проспериращ е този бизнес, който е полезен”, а зелените принципи са залегнали във всички дейности на компанията. Мога да дам примери в много и различни направления. Да вземем рециклирането или повторната употреба на вода, задача, която отсега нататък на всички ни ще се наложи да решаваме наравно с енергийната ефективност. Към момента едва 6% от употребената вода в Европа се рециклира и използва повторно. Смятам, че този факт ще се промени кардинално в идващите години с очертаващите се значими засушавания на стария континент. „Веолия“ има дългогодишен и богат опит в рециклирането и повторното използване на вода, както в промишлеността, така и в земеделието. Нещо повече, разполагаме с технологии за пречистване на отпадъчните води за питейни нужди и дори за производство на бира, какъвто е примерът с пивоварната„“Чижова“ в Чехия.

Спестената вода и затварянето на цикъла в индустрията е и гаранция за непрекъснатост на производството, особено в райони с недостиг на вода.

Един нагледен и представителен за философията на „Веолия“ пример е заводът на „Рено-Нисан“ в Танжер, Мароко където се постига едновременна декарбонизация - предотвратени са 135 хиляди тона СО2 годишно, намалено е  потреблението на топлинна енергия с 35% и на вода със 70%. Заводът стана първият в света въглеродно неутрален автозавод и първият с нулево заустване на производствени води в природата.

„Веолия“ развива успешно и решения за широкомащабно улавяне и съхраняване на въглероден диоксид – технология, която може да намали осезаемо парниковия ефект.

Превръщането на отпадъците в ресурс и по-конкретно рециклирането на пластмаса е друго решение на „Веолия“, което помага да се спестят 70% от СО2 емисиите, необходими за производство от първичния материал, а това означава много в световен мащаб. Само през 2022 г. сме рециклирали 490 хиляди тона пластмаса!

Едно от последните ни иновативни решения е рециклирането на батерии за електромобили в затворен цикъл, което позволява повторна употреба на редките  и ценни метали в тях. Това помага на автоиндустрията да декарбонизира материалите си, защото добивът на тези суровини е често силно замърсяващ и вреден за работниците и околната среда.

„Веолия“ е водеща компания на европейския енергиен пазар и се стреми да развива местни, възобновяеми енергийни източници. Как работят тези иновативни решения за декарбонизацията?

Повишаването на осведомеността за екологичните фактори, като например намаляването на въглеродните емисии и колебанията в цените на горивата, доведоха до по-силно фокусиране върху потреблението на енергия и енергийната ефективност.
Като водещ специалист в областта на енергетиката “Веолия” работи с градове и компании за анализиране на тяхната енергийна инфраструктура и производствени процеси с цел повишаване на енергийната ефективност и намаляване на разходите за енергия. Ползите за клиентите на компанията са подобрена надеждност и ефективност на активите, дистанционно управление на енергията, намалени разходи и въглероден отпечатък. 

Проектите за зелена енергия чрез развитието на собствени местни, устойчиви и нисковъглеродни енергийни източници са приоритет за „Веолия“.Решенията и най-добрите практики на Групата за подобряване на енергийната ефективност се основават на използване на пълния потенциал на алтернативните източници и ресурси за отопление - например, утайките от пречистването на отпадъчните води се превръщат в източник на енергия,  отпадъците могат да заменят изкопаемите горива, а биомасата и геотермалната енергия вече се използват за централно отопление.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ