Полша купува дял от компания за космическо разузнаване, която следи движението на руските войски

Полша купува дял от компания за космическо разузнаване, която следи движението на руските войски

Властите в Полша ще придобият дял във финландската аерокосмическа компания ICEYE - производител и оператор на мрежа от сателити за наблюдение, оборудвани с радиолокатори със синтетична апертурна радарна система (Synthetic Aperture Radar, SAR), заяви пред Financial Times главният изпълнителен директор на компанията, полският предприемач Рафал Моджевски.

Моджжевски основава ICEYE с финландския си партньор Пека Лаурила през 2012 г., когато и двамата учат в университета Аалто. Компанията разработва технология, която позволява предоставянето на радарни изображения от космоса в реално време. ICEYE получава широко признание през 2022 г., когато предоставя на украинската армия достъп до сателитни изображения, позволявайки им да проследяват движенията на руските войски, отбелязва Financial Times. През 2024 г. украинското Министерство на отбраната подписа меморандум с компанията за задълбочаване на сътрудничеството в областта на космическото разузнаване.

Преговорите с Варшава са в последния етап, каза Моджевски. Той не уточни размера на дела, нито сумата на сделката, но отбеляза, че ICEYE преди това е набрала 550 милиона долара от инвеститори. Сред тях бяха британската отбранителна компания BAE Systems и американският инвестиционен фонд BlackRock. Според Моджевски, оценката на компанията „значително“ е надхвърлила 1 милиард долара.

Първоначално ICEYE предоставяше данни за корабоплавателни компании в Арктика, но този пазар „изчезна“, след като западните страни наложиха санкции на Русия, каза Моджевски. Компанията реши да премине към отбранителния сектор, тъй като търсенето на нейните спътници ще остане дори след края на войната в Украйна, добави той. „Ще изчезнат ли пазарите на отбранителната промишленост, ако войната в Украйна приключи? Не... Ръстът на разходите за европейска отбрана е толкова огромен, че ще отнеме известно време, преди този пазар да бъде изместен от нещо друго“, каза той.

ICEYE изстреля 54 спътника на стойност около 20 милиона долара всеки, половината от които се експлоатират от въоръжените сили на различни страни, включително Холандия, Финландия, Бразилия и Португалия. В момента компанията произвежда около 25 спътника годишно и планира да увеличи този брой до 100-150. Според Моджевски това означава, че ICEYE ще се нуждае от „значителен допълнителен капитал“ в допълнение към полските инвестиции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ