Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Провал: Енергийният гигант BP продава бизнеса си с вятърни централи в САЩ и се връща към петролните проекти

Енергийната компания BP постигна споразумение за продажба на бизнеса си с вятърна енергия на сушата в САЩ. Мултинационалната корпорация обръща гръб на възобновяемата енергия след неуспешен опит за екологична икономика, съобщава в. The Guardian. Компанията заяви, че ще продаде своя дял от 10 вятърни парка, които генерират достатъчно чиста енергия, за да захранват повече от 500 000 домакинства в САЩ, на компанията LS Power със седалище в Ню Йорк.
Условията на сделката на BP с компанията за енергийна инфраструктура не бяха разкрити, но се смята, че стойността на вятърните паркове, девет от които се управляват от BP, е около 2 милиарда долара.
Продажбата е част от плана на BP да се освободи от активи на стойност 20 милиарда долара, „за да опрости и фокусира бизнеса си“ и да се насои към петролните си проекти. BP заяви, че „вече не е най-добрият собственик“, който да развива бизнес с вятърна енергия. Възобновяемата енергия в САЩ е изправена пред нарастващ натиск от началото на президенството на Доналд Тръмп. Сделката се осъществи седмици след като един от архитектите на проваления „зелен дневен ред“ на ВР , Джулия Киеркия, се оттегли от поста си на изпълнителен директор, отговарящ за стратегията за устойчивост. Тя ще „търси други възможности“ извън компанията, тъй като корпорацията се насочва обратно към производството на петрол и газ. Киеркия няма да бъде заменена в BP, съобщиха от компанията.
„Ясно заявихме, че макар нисковъглеродната енергия да играе роля в по-опростена и по-фокусирана BP, ние ще продължим да рационализираме и оптимизираме портфолиото си, за да генерираме стойност.“ Това заяви Уилям Лин, ръководител на бизнеса с газ и нисковъглеродна енергия в компанията. „Бизнесът с вятърна енергия на сушата в САЩ разполага с големи активи и фантастични хора, но стигнахме до заключението, че вече не сме най-добрите собственици, за да го развиваме“, добави Лин.
Съобщава се, че интересът към BP се е появил месеци след като хедж фондът Elliott Management е натрупал дял в компанията, за да настява за промени в стратегията на BP и нейния борд. Неуспешните зелени амбиции на BP допринесоха за срива на цената на акциите на компанията през последните години и това направи лесна плячка 120-годишната компания.
Енергийният гигант е най-голямата корпорация във Великобритания и има свое американско подразделение, което е базирано в Хюстън, САЩ.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.