Решението на BHP за бърза стачка дава тон на трудовите преговори на фона на ралито на медта

Решението на BHP за бърза стачка дава тон на трудовите преговори на фона на ралито на медта

Бързото решение на минния гигант BHP за неотдавнашната шестдневна стачка в неговата огромна медна мина Escondida в Чили може да даде тон за предстоящи преговори другаде, като работниците окуражени от високите цени на медта могат да настояват за по-голям дял от печалбите, предава Ройтерс

Членовете на могъщия профсъюз номер 1 на Escondida подписаха подсладена сделка в неделя, след като напуснаха работа преди седмица, когато преговорите за договор се провалиха, настоявайки за по-добро заплащане и придобивки в най-голямата медна мина в света.

С предварителна сделка още в петък, профсъюзен адвокат нарече споразумението „най-голямата скорошна победа“. То даде на всеки работник бонус и безлихвен заем от около $34 000, в сравнение с първоначалната оферта на BHP от около $28 900.

Бързият обрат контрастира с прекъсването през 2017 г., което продължи месец и половина, като удари сериозно производството на BHP, повиши глобалните цени на медта и дори удари БВП на Чили, силно зависим от червения метал.

Това беше сценарий, който BHP искаше да избегне, особено предвид силното текущо търсене и световните цени на медта, казаха анализатори и други експерти. Търсенето на метала се очаква да нарасне, водено от възхода на електрическите превозни средства и технологиите за изкуствен интелект.

„Призракът на 44-дневната стачка през 2017 г. създаде постоянен страх по време на преговорите. BHP искаше да избегне нещо подобно, което ги накара да търсят споразумение“, каза Андрес Гонзалес, анализатор в минната консултантска компания Plusmining. 

Позицията на синдиката също изглеждаше подкрепена от общественото схващане, че BHP разполага с излишен капитал. Минната компания е сред най-големите в света, като произвежда повече от милион метрични тона мед годишно само в Escondida. Наскоро тя поиска сделка за 49 милиарда долара, преди да отмени офертата.

„Текущият й имидж е този на компания, която има наличен капитал за придобиване на активи или дори за инвестиране в сливания... така че синдикатът щеше да настоява за постигане на целите си“, каза Кристиан Сифуентес, анализатор в чилийския мозъчен тръст Cesco.

Въпреки случайните стачки минната индустрия в Чили до голяма степен успява да поднови колективните договори на работниците без конфликт и дори предварително, избягвайки риска от прекъсване на производството.

Escondida е уникална поради големия си размер и мощен синдикат, който представлява 2400 души, почти всички на ключови оперативни роли. Синдикатът често е влизал в конфликт с BHP.

„Печалбите трябва да се плащат на работниците“

Анализаторите сега следят дали Escondida ще създаде прецедент, но казват, че други мини в Чили не са непременно в подобни ситуации, като тези, които са по-малки или се борят с проблеми в производството и разходите.

Държавният меден гигант Codelco, който се бори да съживи производството от 25-годишно дъно, трябва да започне преговори за заплащане в своята мина Ministro Hales през септември, последван от мините El Teniente и Gabriela Mistral през октомври.

Във всеки обект синдикатите представляват значителна част от общата работна сила. Особено внимание заслужава El Teniente, една от най-големите мини на Codelco, комплекс, който представлява повече от една четвърт от производството на мед на компанията миналата година.

Работниците на El Teniente са представени от пет отделни синдиката, но те заедно представляват повече от 80% от всички работници, или 3200 души.

„Това, което е тревожно, е как ще реагират синдикатите в El Teniente“, каза Кристиан Сифуентес.

Работниците от един от трите синдиката в медната мина Caserones на Lundin Mining в Чили също стачкуваха ден преди стачката на Escondida и продължават да стачкуват.

„Цената на медта беше доста благоприятна през последните месеци... Тези печалби трябва да бъдат изплатени на работниците“, каза Марко Гарсия, президент на стачкуващия синдикат Caserones, въпреки че призна, че синдикатът Escondida има по-голям „продуктивен натиск“.

„Знаем, че следващите три години ще бъдат доста печеливши за Caserones в производството на мед. Това ни води до нашата позиция и да можем да искаме по-високи заплати за членовете на нашия синдикат“, добави той. 

Ръководството на Caserones трябва да преговаря с други синдикати на обекта по-късно тази година.

Ръководителят на чилийската минна асоциация SONAMI, Хорхе Риеско, предупреди, че е необходимо да се намери баланс между заплащането на работниците и конкурентоспособността на индустрията.

„Легитимно е работниците да се стремят към по-добри условия на труд, но е важно те да вземат предвид и други аспекти. Въпросите за производителността на труда и конкурентоспособността на индустрията също трябва да бъдат на масата“, каза той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Руската Белгородска област обяви извънредно положение заради продължаващите атаки от украинските сили
Обискират имоти на Румен Гайтански - Вълка
Иман Хелиф заведе дело срещу Х, Илон Мъск, Джоан Роулинг и Тръмп
Времето: Отново жълти и оранжеви кодове за много горещо време
Играта на сигурно - най-рискованата лидерска стратегия
Цитат на деня
Малките предприятия с над 8 млн.лв. нетни приходи от продабжи подлежат на задължителен финансов одит
Българска авиокомпания ще изпълнява четири карго полета седмично от Китай до София
На днешната дата, 14 август. Рождениците днес
Язовирите пресъхват, от екоминистерството искат спешни действия за осигуряването на питейна вода
Съдът прибра три суперлимузини от луксозния автопарк на Румен Гайтански-Вълка
Броят на корабите с втечнен газ и насипно зърно през Панамския канал спадна наполовина заради сушата
„Туристите вече не идват“: Криза в крайбрежния туризъм в няколко региона на Италия