Schneider Electric изпреварва бъдещето

Schneider Electric изпреварва  бъдещето

Нашите системи за сградна автоматизация позволяват на инвеститорите, които имат обекти на различни географски локации и от различен тип, да ги свържат и наблюдават от едно централно място. Прогнозираме проблемни събития, превантивни поддръжки и осигуряваме кристално ясна отчетност, споделя Димитър Манков, системен архитект решения „Сградна автоматизация“ за Югоизточна Европа. Той е и докторант по „Невронни мрежи и изкуствен интелект в превантивната поддръжка на сгради“ в катедра „Сградна автоматизация“ на ТУ – София. Кариерата му започва още като студент, когато работи на стажантски позиции в различни значими и по-малки български предприятия. Става част от Schneider през 2016 г. като стажант, но се развива бързо и за три години преминава през различни позиции в сградния сегмент. В настоящата си роля отговаря за 14 държави и ръководи създаването и изграждането на най-сложните технологични сградни проекти на компанията в целия регион – от създаването на конкретната архитектура, която да посрещне всички клиентски нужди, до практическото изпълнение и привеждане в експлоатация.

- Инж. Манков, инвестиция в последно поколение система за сградна автоматизация на Schneider Electric с колко спестява разходите и средно за колко време се отплаща?

- Важното е да се правят достоверни калкулации – не просто да си мислим, че дадена система е скъпа и е ненужен лукс или пък като по рефлекс да действаме, защото така е модерно и „всички внедряват“. Всеки отделен случай – не само при нов клиент, но и вътре в рамките на една и съща сграда – трябва да се разгледа самостоятелно. Основните променливи са: каква е цента на внедряването, кой ще работи със системата, колко човешки труд се спестява, колко енергия се спестява, каква оптимизация се постига? Поскъпването на всички енергоносители, на което сме свидетели, прави инвестициите в интелигентни системи за сградно управление, както и тези за енергиен мониторинг и ефективност, все по-важни. Целта на всички инвестиции, които самите ние правим в нашите офиси и сгради например, е възвръщаемостта да се усети в рамките на две години. В „Шнайдер“ не предприемаме инвестиции в завода ни например, ако възвръщаемостта е твърде бавна.

- Кои ваши решения търсят инвеститорите и как прилагате към тях принципа Pay as You Grow?

- За мое огромно щастие инвеститорите стават все по-осведомени и интересуващи се от възможните приложения на системите за управление на сгради. Прави впечатление техният интерес към следенето на консумацията на енергоносители, а като логична стъпка на следенето идва и контролирането на параметри, свързани с показанията на измервателни уреди. Да плащате пропорционално на желанието за разширяване на системата, или т.нар. модулярност, ни отличава като организация, която толерира инвестициите в системи както в големи, така и в средни по размер и сложност и малки сгради. Това от своя страна позволява на инвеститори, които имат обекти, разположени на различни географски локации и от различен тип, да ги свържат и наблюдават от едно централно място.

- Как вашите софтуери засичат скритите разходи и кои са количествените и качествените параметри, които следят и оптимизират?

- През последните години много сериозно в нашата представа за софтуер за сграден мениджмънт залагаме на потребителския интерфейс и на добавения към софтуера аналитичен характер на работа. С други думи всички наши софтуери събират физически величини (енергия, ток и т.н.), представят ги в разбираем формат на крайния клиент и като едно ново допълнение те са способни също така на база на нашия многогодишен опит в системите да съпоставят измерванията или процесите в дадена сграда с други такива сгради от същото естество. Успяхме да вложим години опит в софтуер, който има консултативен характер и дава преки съвети на крайния клиент къде са скритите разходи (на база събрана и анализирана информация) и къде да фокусира своето внимание. Още по-важно за нас като производител е да предоставяме възможност на инвеститорите да свързват различни подсистеми към централизираната платформа за управление на сградата. По този начин ние я изграждаме като жив организъм, чиито параметри следим и управляваме в реално време. Предлагаме възможността на база опит да прогнозираме проблемни събития, превантивни поддръжки и да осигуряваме кристално ясна отчетност какво се случва с инвестицията, наречена сграда.

- Каква е прогнозата ви за следващите 10 години – с какъв темп жилищните сгради у нас ще се превръщат в „умни домове“ и съответно с каква динамика сградите с икономическо предназначение ще се управляват максимално ефективно от дистанция?

-Тенденцията за търговските сгради ще е много по-осезаема. За това има не само психологически причини, свързани с усещането за неприкосновеност на дома, но и здрава бизнес логика. Дори платежоспособността на домакинствата не е водещата причина домовете да не се трансформират масово – липсва цялостната нагласа за това. С бизнес сградите е точно обратното независимо от конкретното им предназначение. Когато целта на една сграда е да генерираш печалби чрез дейността си в нея, оставянето на „пробойни“, през които да изтичат излишни разходи, те прави неконкурентен. Ето защо почти всички сгради с търговско предназначение, които се изграждат в момента, имат все някаква система – дори и много базова, – която да позволява следене на основни параметри и процеси.

***

Schneider Electric в България

Сградните технологии са основно направление от бизнеса на Schneider Electric глобално. Портфолиото на компанията включва множество гами, започвайки от най-базовия хардуер, необходим за функционирането на една сграда, като комутационна апаратура и апаратура за електроразпределение, до цялостно оборудване и софистицирани системи за мониторинг и управление на сгради в реално време. Софтуерите на компанията са насочени към предоставяне на максимално удобна за работа, изчистена от ненужни приложения и програми и в същото време носеща достатъчно информация работна среда и функционират успешно, независимо с какво оборудване е изградена съответната сграда.

Венцислав Савов. Текстът е публикуван в специалното издание "Строителство и инвестиции" на Мениджър.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ