Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Шефът на Starbucks е получил 6666 пъти по-голямо заплащане от типичния служител

Главният изпълнителен директор на Starbucks Брайън Никол, е спечелил цели 6666 пъти по-голямо заплащане от типичния служител на компанията миналата година, според годишния доклад на AFL-CIO за заплатите на ръководителите, публикуван в сряда и цитиран от CNN. Това е най-голямата разлика в заплащането между висшия ръководител и средния служител сред 500-те най-големи публични компании в САШ, изброени в доклада.
Никол, който пое ръководството на компанията миналия септември, е получил възнаграждение в размер на близо 98 милиона долара, в сравнение с типичното заплащане на служител на Starbucks от по-малко от 15 хил. долара, според доклада, който е базиран на корпоративни документи в Комисията по ценни книжа и борси.
Starbucks е само един пример за огромната разлика в заплащането между корпоративните лидери на Америка и техните работници, която се е разраснала още повече през 2024 г.
Главните изпълнителни директори на най-големите публични компании са взели средно 18,9 милиона долара миналата година, или 285 пъти повече от типичната заплата на американски работник от 49 500 долара. Това е увеличение спрямо съотношението от 268 към 1 година по-рано, според AFL-CIO –федерация на профсъюзите, представляваща 15 милиона работници.
В доклада се отбелязва, че типичният служител би трябвало да започне работа през 1740 г., за да спечели това, което средният изпълнителен директор е получавал през 2024 г.
Заплащането на главните изпълнителни директори в компаниите от S&P 500 се е увеличило със 7% през 2024 г. спрямо предходната година. То е надминало предишния пик от 18,3 милиона долара през 2021 г., въпреки че съотношението е било 324 към 1 през същата година. Типичното увеличение на заплатата на работник в частния сектор миналата година е било 3%, съобщи AFL-CIO, позовавайки се на данни от Бюрото по трудова статистика.
В документа си до Комисията по ценните книжа и борсите(SEC) компанията посочи, че типичният работник на Starbucks в САЩ е бариста на непълен работен ден. Компанията отбеляза, че много от служителите ѝ работят на непълен работен ден и на гъвкави позиции, което води до понижаване на нивото на възнаграждение на средния служител. Също така, изчислението включва глобалната работна сила от около 361 000 служители, а не само базираните в САЩ приблизително 210 000 служители.
Някои служители на компанията създадоха синдикат –Starbucks Workers United, и организираха стачки на различни места през последните години. Сред техните искания е увеличение на заплатите.
„Не е чудно защо работниците в Starbucks се борят да сформират синдикат със Starbucks Workers Union, за да подобрят заплащането и условията си на труд“, каза пред репортери Фред Редмънд, секретар-касиер на AFL-CIO. „И тези числа само започват да показват как прекомерното заплащане на ръководителите подхранва икономическото неравенство.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.