Турският лидер в производството на дронове отделя 300 млн. долара за ново поколение с реактивни двигатели

Турският лидер в производството на дронове отделя 300 млн. долара за ново поколение с реактивни двигатели

Компанията Baykar, която стои зад станалите известни бойни дронове на Турция, разпределя ресурси за увеличаване на вътрешното производство на компоненти, за да се справи с предизвикателствата на веригата за доставки в индустрията и планира да инвестира около 300 милиона долара в разработването на реактивни двигатели. Това съобщава главният изпълнителен директор Халук Байрактар, цитиран от в Daily Sabah.

Безпилотните бойни летателни апарати на Baykar, или UCAV, придобиха известност в световен мащаб, след като бяха използвани от украинската армия срещу руските сили, както и в кампании в Азербайджан и Северна Африка.

Компанията се превърна в един от най-плодотворните износители на безпилотни летателни апарати в световен мащаб, със своите леки дронове Bayraktar TB2 и тежки дронове Akıncı, които са продадени в най-малко 35 страни.

В момента Baykar се фокусира върху въвеждането на възможно най-много компоненти във вътрешното производство, каза главният изпълнителен директор Халук Байрактар ​​в интервю в кулоарите на изложението за отбрана SAHA в Истанбул.

„Тъй като непрекъснатостта на веригата за доставки е основен проблем в световен мащаб, ние сме фокусирани върху вътрешното производство. Липсващото звено е двигателят и сега започваме собствен проект за неговото развитие“, каза Байрактар.

Компанията Baykar ще инвестира 300 милиона долара през следващите пет години, за да разработи турбовитлов двигател за дрона Akıncı. Той ще последва това с турбовентилаторен двигател за Kızılelma, безпилотен боен самолет, който в момента е в летателни изпитания.

Дроновете Akıncı и Kızılelma в момента използват двигатели, произведени в Украйна. Компанията също наскоро подписа споразумение с украинската Ivchenko-Progress за отделна съвместна разработка на турбовентилаторен двигател, каза Bayraktar. В дългосрочен план компанията залага на автономни безпилотни летателни апарати, способни да водят бой в състояние  въздух-въздух и да атакуват изтребители. „В света има 13 000 пилотирани бойни самолета и ние се обзалагаме, че през следващите четири десетилетия всички те ще бъдат автономни“, каза Байрактар.

Приходите на Baykar са били 2 милиарда долара през миналата година спрямо 1,4 милиарда долара през предходната година, като 90% са от външни пазари. Компанията представлява около една трета от общия износ на Турция в областта на отбраната и космическата промишленост.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ