Поетичен шедьовър на Вагнер на сцената на Софийската опера

Поетичен шедьовър на Вагнер на сцената на Софийската опера

Поетичен шедьовър на Вагнер на сцената на Софийската опера

Софийската опера и балет представя спектакъл за абсолютната любов - "Тристан и Изолда" на Рихард Вагнер.

Постановката е пореден спектакъл от репертоара на германския композитор на сцената на музикалната институция, след като столичната опера представи тетралогията "Пръстенът на Нибелунга". "Тристан и Изолда" е много тежка за изпълнение от певците опера, която би била високо оценена от познавачите на оперното изкуство. Тя би намерила признание и сред популярната публика заради сюжета й, в който Вагнер издига любовта над обществените закони и я представя като висше измерение на духа. Чрез "Тристан и Изолда" композиторът предава посланието "човек познава себе си само чрез любовта и заради любовта". Затова спактакълът е наричан "творба на влюбения Вагнер" и "поетичен шедьовър". 

"Историята е на повече от 1000 години. Романът за Тристан и Изолда е написан през 1225 г. във Франция на старофренски език. Четири години по-късно един поет в Страсбург го превежда на старонемски, какъвто трудно разчитаме днес. Откакто от 100 години книгата се разпространява на съвременен немски език, е ясно, че краят й е напълно различен от края на операта на Вагнер. Без всякакво съмнение романът поставя обществения ред над всичко за финал. Вагнер се противопоставя. При него на финала любовта надвива, получава тотална стойност над социалните норми. Сърцето е над закона. Това е интересувало най-много Вагнер като драматик", разказа на пресконференция в софийската опера известният Вагнеров интерпретатор и музикален педагог маестро Рихард Тримборн. 

Ролята на Тристан изпълняват Мартин Илиев и Петер Свенсон. Изолда ще бъдат Мариана Цветкова, Радостина Николаева, Цветана Бандаловска. Всички те се чувстват горди и поласкани от участието си в операта, която ще докаже умението им да пеят на немски - нещо труемко за българския изпълнител, и вокалната им издръжливост - през 1954 г. например "Тристан и Изолда" е била репетирана многократно на сцената на виенската Щаатсопера, но след като изпълнението се оказва твърде тежко, съставът на постановката се отказва. Историята на операта помни и трагични случаи, в които двама диригенти умират след свръхнатоварването в нея. 

Постановката на сцената на българската опера трае 4 часа. 

"Смея да кажа, че най-добрите ни изпълнители участват в тази класика", обясни директорът на Софийската опера академик Пламен Карталов. "Особено щастлив съм, че с "Тристан" мога да развия своя репертоар - в Байройт съм имал опит с всичките спектакли на Вагнер", допълни диригентът Константин Тринкс, споделяйки, че е почитател на музиката на Вагнер от 11-годишно дете.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ