Германските железници отчаяно търсят специалисти за работа с "изчезналите" MS-DOS и Windows 3.11

Политика за бисквитки

Компанията, управляваща железниците в Германия публикува обява за търсене на специалисти за работа с операционните системи MS-DOS и Windows 3.11. Сега рекламата е премахната, но едва ли защото вакантните места са запълнени - много съвременни IT специалисти все още не били са родени, когато тези системи са престанали да бъдат в масова употреба. А старите кадри, които знаят как се работи с тях, отдавна са пенсионирани.

Факт е, че за железопътната компания е изключително неизгодно да променя тези системи, купени за експлоатация в далечното минало. В продължение на десетилетия на работа софтуерът на компанията е напаснат почти перфектно, кодът е оптимизиран възможно най-добре. Следователно, компютри с 166 MHz процесори и 8 MB RAM са повече от достатъчни за работа с таблото за показване на информация за влаковете. Освен това не са податливи на хакерски атаки – просто не са интересни за хакване.

Противно на общите идеи, старите системи все още се използват доста широко и смяната им без крайна необходимост не се очаква.  По принцип това е оборудване, което е проектирано да издържи десетилетия и е по-лесно да се замени изцяло, отколкото да се пренастрои. По този начин американските самолети все още изтеглят актуализации на услугите от дискети. И американската армия замени компютрите IBM Series-1 на контролните панели за ядрени оръжия едва след петдесет години употреба.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Най-кратките литературни шедьоври в историята
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Ето как можем да подадем сигнал до Европейската прокуратура