Най-романтичният маршрут в света: Италия отново отваря легендарния „Път на любовта“

Най-романтичният маршрут в света: Италия отново отваря легендарния „Път на любовта“

Пешеходният маршрут Чинкуе Тере (Cinque Terre) в Италия, наричан „Пътят на любовта“ (Via dell'Amore) и носител на титлата най-романтичен маршрут в света, ще бъде отворен отново за туристи от 27 юли 2024 г. - 12 години след свлачището през септември 2012 г., при което пострадаха четирима австралийски туристи.

По информация на Би Би Си 800-метровата пешеходна пътека, врязана в стръмни скали със спираща дъха гледка към Лигурско море, до затварянето си през 2012 г. е била един от най-популярните участъци от 130-километровата мрежа от пътеки, които пресичат „петте земи“, дали името на Чинкуе Тере, и свързват колоритните средновековни селца Риомаджоре и Манарола.

По ирония на съдбата „Пътя на любовта“ не е дело на планирано изграждане. В днешно време „вертикалните“ села Риомаджоре и Манарола върху величествени скали с къщи, подредени една върху друга като топки сладолед, привличат милиони чуждестранни туристи. Първоначално обаче те са били прости селища на земеделци от морските райони, свързани само с древна пътека през стръмен връх, толкова трудна за преминаване, че двете изолирани малки селца дори говорели на различни диалекти.

Риомаджоре. Снимка: Shutterstock

Но по време на строителството на железопътната линия между градовете Генуа и Ла Специя в края на XIX век в тези скали са прокарани участъци от каменни пътища за работници и магарета, които пренасят материали и експлозиви за прокопаване на железопътните тунели. Скоро местните хора от двете села решават да използват ситуацията в своя полза.

„Те видели този участък от железопътния път от страната на Риомаджоре и друг участък от страната на Манарола и се замислили: „Защо да не създадем връзка?“. Изграждането на новата пешеходна пътека започва през 1920 г. и е завършено около 11 години по-късно. Дядо ми Брицио Бонанини е един от хората, които я изграждат. И аз се гордея с нея“, казва настоящият кмет на Риомаджоре Фабриция Пекуня.

Скоро обаче тази равна и лесна за следване пътека, с лежерна гледка към морето по залез слънце и впечатляващ скалист пейзаж над вълните, разбиващи се на около 30 метра под нея, се превръща в идеално и практично решение за вечерна среща в близост до центровете на средновековните села. Тогава анонимен автор написал „Via dell'Amore“ на каменната стена, като по този начин дал на пътеката романтичното ѝ име. Петдесет години по-късно, през 70-те години на миналия век, местните власти решават да доразвият идеята и монтират пейки, посветени на митологични фигури на страстта - от Купидон до Ерос.

Единствената клопка е, че „Пътят на любовта“ е построен на стръмен планински склон в район, където често има свлачища.

„Това очевидно е опасен район - много красив район, защото е на брега на морето - но определено опасен. Не е случайно, че оригиналният древен път е построен над планината, а не отстрани. Пресичането на основата на склона неизбежно води до срутване“, обяснява Франческо Фачини, геолог от университета в Генуа.

Колоритното селце Вернанца е част от красивия и опасен пейзаж на Чинкуе Тере. Снимка: Shutterstock

Цялата територия на Чинкуе Тере е изкуствена игра с природата. „Това са земите на „героичното лозарство“. Земи на сурово и опасно земеделие. Мъжете и жените са работили по много тесни пътеки по непроходими склонове, а злополуките не са били рядкост“, казва геологът Доменико Калкатера от университета в Неапол.

През вековете местните жители изграждат сухи каменни стени, поддържащи тераси, на които отглеждат маслинови дървета и лозя. „Това е уникален пейзаж. Той е вертикален, със 130 км пътеки, направени от хората, които са преобразили планините, за да ги обработват и да оцелеят“, добавя Донатела Бианки, президент на Националния парк „Чинкуе Тере“.

С появата на туризма през 50-те години на ХХ в. земеделието в района е изоставено, а поддръжката на каменните стени - пренебрегната, докато климатичните промени постепенно концентрират същото количество годишни валежи в по-малко на брой, но по-интензивни бури. Пътеката е окончателно „довършена“ от двегодишни свлачища и тежки наводнения между 2011 и 2012 г., които в крайна сметка се превръщат в трагедия. След всичко това властите най-накрая се замислиха за безопасността, но бяха необходими 12 години, за да се отвори отново 800-метровата пътека.

Виждали ли сте Лигурия? Това е тесен регион, който се издига стръмно над морето. Трябваше да "обуздаем" с прегради цялата планина и да се уверим, че всички са в пълна безопасност“, обясни италианският министър на туризма Даниела Сантанче.

„Това струваше общо 22 милиона евро“, добави кметът на Риомаджоре Фабриция Пекуня.

Как да посетите Чинкуе Тере

„Петте земи“ на Чинкуе Тере - Монтеросо ал Маре, Вернацо, Корнилия, Манарола и Риомаджоре - са разположени в Националния парк Чинкуе Тере, обект на световното наследство на ЮНЕСКО, в които се преплитат 48 маршрута с различна интензивност.

Най-удобният начин да ги разгледате е с влаковете Cinque Terre Express, които се движат на всеки 20 минути и превеждат пътниците през всичките пет села. Алтернативно районът може да бъде достигнат и с ферибот.

Можете също така да обиколите този национален парк пеша, като правите спирки, за да опитате местни специалитети като с паста със сос песто, лигурска фокача и сардини. Четири от пътеките в парка са достъпни за хора с увреждания.

Посетителите ще могат да се разходят отново по Пътеката на любовта от 27 юли, като направят резервация онлайн или си купят билет на касите на парка. По пътеката ще бъдат допускани максимум 400 души на час - нова политика, целяща да ограничи струпването на хора.

Догодина служителите обещават да отворят малък амфитеатър на пътеката, където да се провеждат пълни сватбени церемонии, но за начало, това лято са разрешени камерни сватби с малко гости и без пиршества.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ