Напаст от кръвопийци: Кърлежи нападнаха Истанбул

Напаст от кръвопийци: Кърлежи нападнаха Истанбул

След нашествието на т. нар "смрадливки"  и агресивните азиатски тигрови комари, Истанбул се изправя пред нов биологичен натиск – кърлежите. Само от началото на 2025 г. досега близо 8 000 души са потърсили медицинска помощ след ухапване от кърлеж в най-големия град в Турция, като над 6000 от случаите са регистрирани в периода между април и юни. Вече има и 13 души, починали от усложнения, свързани с инфекциозни заболявания, които кърлежите могат да пренасят.

Невидимият враг от тревата и асфалта

Кърлежите, които обикновено се срещат в селски райони, вече се появяват дори по тротоарите в някои квартали на мегаполиса, като най-сериозно засегнат е районът Султангази. Според здравните експерти, навлизането на добитък в града по повод празника Курбан Байрам в началото на юни също е допринесло за разпространението им.

Но причините за кърлежовата напаст са по-дълбоки. Изменението на климата, с покачващи се температури и по-малко валежи, наред с разширяването на града в гористите райони край Черно море, създават идеални условия за активиране на кърлежите и увеличаване на човешкия контакт с тях. "Това е идеална среда за развитие на популацията", отбелязва проф. Ведат Турхан от болница „Медикана“ в Истанбул, цитиран от Daily Sabah.

Какво пренасят кърлежите и защо са толкова опасни?

Макар че повечето ухапвания не водят до сериозни последствия, кърлежите могат да пренасят сериозни и понякога смъртоносни заболявания, като Кримска-Конго хеморагична треска (CCHF) и лаймска болест. Засега няма регистрирани случаи на CCHF, произлизащи директно от Истанбул, но здравните власти остават нащрек.

Пред най-голям риск са хората, които прекарват време на открито – фермери, скотовъди, туристи и дори обикновени граждани, които излизат на пикник или се разхождат в парковете и зелените площи. В случай на инфекция, първите симптоми могат да се проявят в рамките на 10 дни - умора, температура, мускулни болки, загуба на апетит, гадене или диария. Тогава е необходима незабавна медицинска помощ.

Как да се предпазим? Съветите на лекарите

Здравните институции в Истанбул са подготвени за справяне с подобни случаи, но превенцията остава най-важна. Директорът на здравната дирекция в града, д-р Абдуллах Емре Гюнер, съветва хората при излети в природата да носят дълги ръкави и светли дрехи, за да забележат лесно кърлежите. Панталоните трябва да се носят прибрани в чорапите, а при завръщане от открити пространства е важно да се извърши пълен оглед на тялото, особено зад ушите, по врата, подмишниците, в слабините и зад коленете.

Ако все пак откриете кърлеж, никога не използвайте спирт, цигари, препарати или други вещества, тъй като те могат да накарат паразита да инжектира още повече слюнка и да увеличат риска от инфекция. Премахването трябва да става внимателно с пинсета, възможно най-близо до кожата, без да се размачква тялото на кърлежа. След това трябва незабавно да се потърси медицинска помощ.

Особено внимание трябва да се обръща и при контакт с животни – избягвайте директен допир с кръв, тъкани и течности с голи ръце, тъй като те също могат да бъдат източник на зараза.

Битката с кърлежите тепърва започва

Здравните експерти настояват за по-сериозни мерки от страна на общинските власти – включително дезинфекция на засегнатите райони и информационна кампания сред населението. Успоредно с това обаче, други насекоми, като тигровите комари, вече проявяват устойчивост към познатите инсектициди, а отводняването на водоеми, за да се ограничат комарите, може допълнително да навреди на вече разклатената екосистема на града.

В търсене на решение, някои специалисти дори предлагат въвеждане на нови видове, като риби и жаби, които се хранят с ларвите на комарите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ