НАСА: Озоновата дупка продължава да се свива

НАСА: Озоновата дупка продължава да се свива

Озоновата дупка над Антарктида намалява, твърдят учени на НАСА. Техните измервания сочат, че между 7 септември и 13 октомври средната ѝ площ е 23,2 млн. кв. км – по-малка от миналата година и като цяло продължава да се свива, тенденция, характерна за последните години.

„С течение на времето се постига стабилен напредък и дупката става все по-малка. Виждаме някои колебания, тъй като времето се променя, а и вследствие на други фактори. Но като тенденцията е към намаляване през последните две десетилетия“, отбеляза Пол Нюман, главен учен в Центъра за космически полети Годард на НАСА в Грийнбелт, Мериленд.

Озоновият слой, частта от стратосферата, която предпазва планета от ултравиолетовите лъчи на Слънцето, изтънява, образувайки „озонова дупка“ над Южния полюс всеки септември. Химически активни форми на хлор и бром в атмосферата, получени от съединения, произведени от човека, се прикрепят към полярните облаци на голяма надморска височина всяка южна зима. След това реактивният хлор и бром инициират реакции, разрушаващи озона, когато слънцето изгрява в края на зимата на Антарктика.

Изследователи от НАСА и Националната агенция за океански и атмосферни изследвания (NOAA) откриват и измерват растежа и разпадането на озоновата дупка от борда на сателитите Aura , Suomi NPP и NOAA- 20.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Експерт от Харвард за мита, който пречи на хората да бъдат щастливи
Денят в цифри
Ричард Брансън за двете най-важни думи, които всички успешни лидери казват
Почина и младата жена, която беше с 85 % изгаряния след взривовете в Елин Пелин
Франция арестува за шпионаж популярен руски шеф-готвач, издал се сам при престой в България
Тръмп предсказва заплаха от Трета световна война, ако Харис спечели изборите, връща се в града на стрелбата
Астронавтите от капсулата „Starliner“ остават космически заложници, НАСА каза, че не знае кога ще може да ги върне
Страните от Г-20 съгласни за промяна в облагане на свръхбогатите, но по-нататък