Неизвестно за известните: Най-старата регистрирана марка печели авиатора Линдберг и автопилота Кембъл
През 1832 г. в швейцарския град Сен Имие Огюст Агасис и двамата му зетьове Хенри Рейгел и Флориан Морел основават компанията Raiguel Jeune & Cie., която сглобява часовникарски компоненти и ги продава на различни производители на часовници. По това време те рабоят като търговска работилница за части. Скоро партньорите се отказват от този модел и основават собствен завод за производство на джобни часовници с въртящ се механичен център, и да ги продават. Техните продукти бързо завладяват международните пазари. Агасис използва семейните си връзки в Съединените щати и така марката става изключително успешна на северноамериканския континент.
Снимка: Shutterstock
През 1846 г. Рейгел и Морел напускат бизнеса и Агасис става едноличен собственик на фабриката. Преди да се пенсионира през 1852 г., той въвежда своя племенник Ернест Франсилон в бизнеса, който продължава да развива прогресивния дух на компанията. Франсилион е икономист по образование. Той купува земя през 1867 г. за нова фабрика на юг от Сент-Имие. Районът се нарича Les Longines или „Продълговатите ливади“, което в крайна сметка еволюира в името на компанията, световно известна така и до днес. През същата година Longines представя първия си механизъм, калибър 20A, който се отличава с анкерен спусък и бутон за навиване и настройка на стрелките. Калибър 20А заема първо място на Световното изложение в Париж през 1867 г. От тази година Longines официално приема логото си - пясъчен часовник с крила, който е изобразен на всеки часовников механизъм, заедно с името на производителя. През 1876 г. главният инженер на Longines Жак Давид, като представител на Междукантоналното общество на индустриалците в Швейцария, след завръщането си от Световното изложение във Филаделфия, въвежда американския метод на индустриализация. Жак Давид, заедно с Ернест Франсилон, механизират производството на часовници Longines. През 1878 г. компанията разработва и патентова хронографски механизъм - калибър 20H. И до 1880 г. създават производствени мощности за самостоятелно разработване и производство на всички компоненти на механизмите.
ПРОБИВ В КОННИЯ СПОРТ
Снимка: Shutterstock
В края на XIX век Longines се налага в света на конния спорт в Америка. До 1886 г. времеизмерителните устройства на марката се превръщат в часовници на спортистите в Ню Йорк, като пряко са свързани с конните състезания. През същия период марката се фокусира върху иновациите. Така през 1888 г. създава първия сертифициран хронометър с калибър 21.59; през 1900 г. – получава голямата награда на Световното изложение в Париж за джобния часовник La Renommee с този механизъм; през 1913 г. – първата калибровка за ръчен еднобуталов хронограф 13.33Z с точност до 1/5 от секундата.
През 1889 г. Франсилион регистрира логото на Longines и името на марката през 1893 г. Така Longines става най-старата марка, регистрирана в Световната организация за интелектуална собственост (WIPO), която също така не е сменяла името си досега.
През 20-те и 30-те години на миналия век фабриката се специализира в навигационни инструменти, като става официален доставчик на Fédération Aéronautique Internationale (FAI) и американския флот. През 1927 г. офицерът от ВМС на САЩ Филип Ван Уиймс и Longines създават часовника с въртящ се диск Longines Weems Second-Setting, базиран на навигационната система Weems. Този часовник синхронизира секундната стрелка със сигнала за точно време на Гринуич.
И през 1931 г. фабриката, заедно с пилота Чарлз Линдберг, разработва хронометъра Lindbergh Hour Angle, който се основава на модела Weems от 1927 г. Хронометърът на Линдберг улеснява летците да изчисляват географската дължина и ширина, за да определят точните местоположения. На 20 май 1927 г. американският пилот Чарлз Линдберг извършва за първи път успешен полет без кацане от Ню Йорк до летище Бурже в Париж. За 33 часа и 30 минути Линдберг преминава успешно над Атлантическия океан, без да кацне. През годините шестима авиатори губят живота си в опит да прелетят разстоянието. В края на 20-те и началото на 30-те опитният пилот използва своята слава, за да подпомогне бързото развитие на американската търговска авиация. През 1935 г. Longines получава патент за тази разработка, използвана от Линдберг. През 1945 г. Longines представя автоматичен механизъм, калибровка 22A. През 1954 г. марката впечатлява почитателите си, като пуска първата си колекция Conquest, последвана три години по-късно от Flagship. И двете колекции остават популярни и до днес.
"КВАРЦОВА КРИЗА" И ОЦЕЛЯВАНЕ
Снимка: Shutterstock
Пpeз 70-тe и 80-тe гoдини нa минaлия вeĸ идва т.нар „кварцова криза“. Toгaвa пoявaтa нa чacoвници c бaтepии пocтaвя пoд зaплaxa ĸлacичecĸитe мexaнични мexaнизми. Компанията се усеща навреме и през 1969 г. привлича бившия полковник от швейцарската армия Валтер фон Канел към търговския отдел на дружеството. Твърд и упорит, той пренасочва марката към създаването на кварцови механизми. Компанията пусна първата калибровка за ръчен кварцов часовник, Ultra-Quartz, и цифровия часовник Longines LCD.
Цифровият LCD часовник Longines получава наградата IR100 на Годишната конференция за индустриални изследвания и награди през 1972 г. Валтер фон Канел не само успешно преодоля „кварцовата криза“, но и за 51 години ръководство разширява продуктовите пазари и превръща компанията в лидер по обем на продажбите.
В края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век Longines измества фокуса си към разработването на ултратънки механични и кварцови механизми. През 1977 г. производството въвежда тънък механичен самонавиващ се калибър L990 с дебелина 2,95 мм. А през 1979 г. Longines пусна ултратънкия кварцов часовник Feuille d'Or с дебелина 1,98 мм.
РЕКОРД ЗА СКОРОСТ И ФОРМУЛА 1
Снимка: Shutterstock
Компанията многократно е действала като партньор и измерител на времето на спортни и други състезания. Така през 1954 г., използвайки устройството Longines Chronocinegines, регистрира световния рекорд за скорост на суша. Доналд Кембъл прекосява езерото Ейр в Австралия с болида Bluebird II със скорост от 648,565 км/ч.
През 1982 г. марката става официален измерител на времето на състезанията от Формула 1 за период от 10 години. А от 1985 г. Longines е официален хронометрист и на състезания по художествена и художествена гимнастика на Международната федерация по гимнастика (FIG).
През 1983 г. Longines е купена от Société Suisse de Microélectronique et d'Horlogerie (SSMH), днес известна като Swatch Group. От 1988 г. Longines се ръководи от Валтер фон Канел. Ръководителят на групата Swatch Николас Хайек, заедно с Валтер фон Канел, решават да спрат да произвеждат собствени механизми и да работят изключително с механизми ETA. Този ход позволи на Longines да инвестира сериозно в разпознаването на марката и крайния продукт, вместо в създаването на механизми.
През 2007 г. Longines става партньор и официален хронометрист на Откритото първенство на Франция по тенис и състезанието по ски алпийски дисциплини. От 2011 г. става официален партньор на Prix de Diane Longines на пистата Chantilly, Франция. Тогава марката започва да действа като времеизмерител на престижни състезания: Royal Ascot, Melbourne Cup, Kentucky Derby, Dubai World Cup.
От 2013 г. Longines е основен партньор и измервач на резултатите на Международната федерация по конен спорт (FEI) и Международната федерация по конни скокове (IFHA).
КОЛЕКЦИИ
Снимка: Shutterstock
След представянето си през 2005 г. една от най-класическите колекции на Longines, Master Collection, дълго време остава незабелязана. Това продължава до повторното ѝ пускане през 2022 г., насрочено да съвпадне със 190-ата годишнина на марката. Актуализираните модели получават зърнести циферблати с гравирани цифри в стил Breguet. В продължение на две години колекцията успява да придобие 3 нови артикула с лимитирано производство. През същата година линията Master Collection получава мащабно попълнение под формата на 15 двуцветни модела в два размера.
Акцентът на тези модели е матовият пясъкоструен циферблат. Тайната на привлекателния образ се крие в гравираните арабски цифри, които придават дълбочина и елегантност на този класически дизайн. Цифрите, в антрацит, жълто или розово злато, са придружени от набор от полирани стрелки във формата на листа, изработени от синята стомана или жълто/розово злато. Красивият ретро дизайн е допълнен от историческото лого на Longines в курсив.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.