Руски космонавт постави рекорд за най-дълъг престой в космоса - повече от 878 дни
В неделя руският космонавт Олег Кононенко постави световен рекорд за общо време, прекарано в Космоса, изпреварвайки сънародника си Генадий Падалка, който е живял в орбита повече от 878 дни, съобщиха от руската космическа агенция, предаде Ройтерс.
В 08:30 ч. по Гринуич Кононенко счупи рекорда, съобщиха от Роскосмос. Очаква се Кононенко да достигне общо 1000 дни в космоса на 5 юни, а до края на септември - 1110 дни.
"Летя в космоса, за да правя любимото си занимание, а не за да поставям рекорди", каза Кононенко в интервю за ТАСС от Международната космическа станция (МКС), където се намира в орбита на около 263 мили (423 км) от Земята.
"Гордея се с всичките си постижения, но най-вече с това, че рекордът за обща продължителност на престой на човек в космоса все още се държи от руски космонавт."
59-годишният мъж отне първото място от Падалка, който е натрупал общо 878 дни, 11 часа, 29 минути и 48 секунди, съобщиха от Роскосмос.
Съветският съюз изненада Запада в първите години на космическата надпревара, като пръв изстреля спътник в орбита около Земята - Спутник 1, през 1957 г., а след това съветският космонавт Юрий Гагарин стана първият човек, който пътува в космоса през 1961 г.
Но след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. руската космическа програма се сблъсква с огромен недостиг на средства и корупция.
Официалните лица под ръководството на президента Владимир Путин многократно обещаваха да обърнат тенденцията на упадък на руските космически програми, въпреки че според официални лица и космически анализатори все още съществуват сериозни проблеми.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.