15 технологии, които родените днес няма да познават

15 технологии, които родените днес няма да познават

Изненадващо голям брой джаджи и технологии, с които боравим днес, са на ръба на изчезването. Авторът на блога Laptopmag смята, че има устройства, навици и способи за свързване в ежедневния ни живот, които новороденият му син няма да познава. Той е съставил списък на технологиите и обектите, който според него няма да присъстват в бъдещето на идните поколения. За тях ще си спомняме на старини така, както бабите и дядовците ни си спомнят за грамофона или за голямото старо радио – сандък, неотменима част от обзавеждането на хола на много от домовете в миналото.

Тук следва списъкът му, представен от авторите в сайта Gizmodo. За някои от твърденията в него вероятно сте разсъждавали. Други може би ще ви изненадат.

• Интернет връзката с кабел. Също както си спомняме за връзката с мрежата чрез модем или в съотношение с домашния телефон, така децата на бъдещето ще си спомнят бегло или въобще няма да познават окабеляването на домашните компютри. Авторът предполага, че в някаква точка в идните години доставчиците на бърз широколентов интернет ще свалят цените си, ще премахнат антените и ще започнат масово да поставят по улиците фиброоптични кабели. Тогава парадигмата ще се смени и ще стане по-евтино да плащаш за безжичен интернет, вместо за окабеляване.

• Дигиталните фотоапарати. Камерите на смартфоните стават все по-добри и в един момент ще ги заместят, както и малките семейни камери. За разлика от камерите, телефоните са винаги с нас. И предлагат всякакви видове филтри и настройки за допълнително подобряване на изображението.

• Домашните телефони. Първо от дома, а след това и от практиката на бизнеса – те ще изчезнат, защото са допълнителен разход, който може да се ограничи.

 

• Компютрите, които се зареждат бавно. Да чакаш много дългооперационната система на компютъра ти да се зареди е едно от най-големите разочарования на PC ерата. „Синът ми обаче никога няма да знае тази болка”, казва авторът. В свят, ориентиран основно върху това непрекъснато да си в компютърното пространство, потребителите на бъдещето почти никога няма да изключват компютрите си. Вместо това ще ги будят от съня им за секунда или по-малко. Освен това новите операционни системи ще бъдат такива, че няма да има нужда от рестартиране при преинсталация.

Операционната система с прозорци. „Когато синът ми е пред неговия собствен компютър, прозорците вече отдавна ще бъдат изчезнали от Windows. Операционната система на Microsoft все още ще съществува, наред с Mac OS, но в следващите години ще кажем сбогом на метафората, в която всяко приложение, което използваш, се показва в отделна кутийка с име и инструменти. От Microsoft вече заявиха, че ще убият метафората в новата си ОС Windows 8.

• Твърдите дискове. Първо използвахме касети с ленти, след това дискети. Колкото различни средства за съхраняване на информацията да идваха, все се основаваха на магнитна плоска технология, В бъдеще тя ще бъде заместена от твърдотелните дискове (Solid State Drive или SSD).

 

• Киносалоните. Залезът им се предвижда още от времената на появата на първите телевизори. Този път обаче са сериозно застрашени. На все по-достъпна цена започват да се продават системи за домашно кино и телевизори с огромен плосък екран. Киностудиата започнаха вече да пускат в реално време филми в деня на световната им кино премиера срещу заплащане. Това е тенденция, която вероятно ще се развива в бъдеще.

• Компютърната мишка. Всички модерни устройства вече са с докосване. Дори Windows 8 предлага потребителски интерфейс, в който курсорът за прецизно кликване в точка няма да е нужен.

 

• 3D очилата. В последната година започнахме да виждаме нови решения, които обезсмислят присъствието им на пазара.

 

 

• Дистанционните. Когато бяхме деца родителите ни дори нямаха такова. След това го адаптирахме, наред с хората по целия свят. Децата, родени днес, вероятно няма да имат нужда от него, защото ще контролират телевизора си с жестове или чрез смартфона.

 

• Настолните компютри с монитор. Вероятно ще останат полезни основно когато са с много големи екрани с висока резолюция и мощни сървъри, полезни на хората, които се занимават с това да изготвят и показват проекти в прецизност.

• Телефонните номера. Много от нас все още си спомнят този на родителите ни, но с навлизането на масовите услуги за телефонни обаждания като Skype, VoIP, Google Talk и дори Facebook audio chat можеш да набереш някого само използвайки името му.

• Праймтайм телевизията. В древните времена хората са се събирали и са обсъждали нещо заедно. Сега вече умни апарати записват шоуто по телевизията когато не сме вкъщи. Освен това всичко е в интернет.

 

• Факсът. Навлязохме в епоха на непрекъснатите съобщения в реално време, пестенето на хартия, изпращането на електронни писма, таблетите и 4G връзката.

 

• Оптичните дискове. DVD дисковете и тези в Blue-Ray формат все още са модерни, но в следващото десетилетие интересът към тях ще намалява, защото потребителите са все по-малко заинтересовани от придобиването на филми и съдържанието им на материален носител. Набират сила облачните услуги като iTunes или Amazon, където кинопродукциите могат да бъдат намерени. С растежа на услугите за сваляне от мрежата и излъчване на поток на живо физическите медии за пренос на данни са поставени в първите места на застрашените от изчезване технологии.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ