Washington Post посвети статия на българския Tabex

Washington Post посвети статия на българския Tabex

До пет години българският лекарствен продукт за отказване на цигарите Tabex може да бъде пуснат в САЩ, пише Washington Post. С внасянето на медикамента се е заела американската компания Ricanto, специализирана в дистрибуцията на лекарства, популярни по света, но все още недостъпни на щатския пазар.

“Подобно на другите медикаменти за спиране на цигарите, Tabex работи чрез атакуване на никотиновия глад, но го прави без широката гама странични ефекти и на много по-ниска цена. Сега изследователите са развълнувани от възможността това да се окаже първата новопоявила се терапия срещу тютюнопушенето от много години насам”, пише престижното издание.

Материалът проследява бизнес историята на Рик Стюард, един от основателите на Ricanto, който държи ексклузивните права за Tabex за САЩ. Негов колега му разказва за българската компания Софарма, производител на хапчето за отказване на цигарите. Таблетките съдържат цитизин, който се извлича от цветовете на растението жълта акация и атакува директно мозъчните рецептори, за да блокира никотиновия глад.

“За силата на цитизина се знае поне от 40-те години на XX век, когато останалите без тютюн руски войници си свивали листа от жълта акация, а след това част от тях вече не изпитвали нужда от цигари. Софарма започва производството на Tabex през 1964 г., но таблетките са достъпни само в Централна и Източна Европа”, разказва историята на българското лекарство Washington Post.

Рик Стюард научава за Tabex и жълтата акация през 2009 г. Той никога не бил чувал за продукта и бил силно заинтригуван, но и предпазлив. Според Световната здравна организация почти 1 млрд. души по света пушат редовно, а тютюнопушенето е причина за смъртта на 5 млн. всяка година. Затова и едно евтино и ефективно лекарство, което помага на пушачите да се откажат, би било голям удар. Стюард бил изненадан как досега никой не се е възползвал от възможността.

В момента пушачите в САЩ имат само три варианта за терапия, отбелязва вестникът. И трите обаче са значително по-скъпи от Tabex и с множество странични ефекти. Именно липсата на такива при употребата на българския медикамент, подтикват Рик Стюарт да се свърже със Софарма и да уговори ексклузивни права за разпространение на лекарството в Щатите и Западна Европа под името Extab.

Издаването на разрешение за разпространяване на Extab в САЩ от Администрацията по храните и лекарствата (FDA) ще отнеме между 3 и 5 години. Рик Стюард се надява компанията му да намери партньор за навлизането на продукта на американския пазар. Той вече работи активно с американските Национални институти за здраве (NIH).

“Искаме да подкрепяме обещаващи медикаменти, чийто път към пазара не е особено лесен, особено когато става въпрос за естествени продукти”, обяснява Дейвид Шуртлеф, заместник-директор в NIH.

През последните месеци изгледите за успех на Ricanto са все по-големи след няколко мащабни изследвания на цитизин, предизвикали силен положителен отзвук от международната научна общност. През 2011 година финансирано от британските здравни власти клинично изпитване, публикувано в престижното медицинско издание New England Journal of Medicine (NEJM), показа 3,4 пъти по-висока успеваемост спрямо плацебо при отказване на цигарите. В края на 2014 г. отново в NEJM бяха публикувани резултатите от изследване на Новозеландския институт за иновации в здравеопазването, което показа сериозното превъзходство на цитизин пред никотин-заместителните терапии.

Extab ще бъде нов медикамент за амерканския пазар – досега никой не е опитвал да го лицензира. Затова и при одобрението му от FDA лекарството ще има петгодишен ексклузивитет, гарантиран от приетия през 1984 г. закон “Хач-Уаксмън“. “Това е по-малко от типичния 20-годишен период за патентованите лекарства, но е нещо”, пише още Washington Post.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ