Астрономи: Има милиарди планети супер-Земя

Астрономи: Има милиарди планети супер-Земя

В нашата галактика съществуват милиарди планети, не много по-големи от Земята, които обикалят около бледи звезди. Това твърди международен екип от астрономи, цитиран от BBC. Всички тези планети учените назовават супер-Земя. Те достигат до това предположение на базата на последните разкрития за наличието на звездите - червени джуджета в Млечния път.

Екипът от учени работи с високотехнологичния, прецизен телескоп HARPS на стойност 3,6 млн. долара, който се намира в обсерватория в Чили. HARPS работи с индиректен метод за изследване, който доказва съществуването на орбитиращи планети от начина, по който гравитацията им кара да изглежда звездата към тях и от това как тази звезда трепти в движението си в небето.

„Новите ни наблюдения с HARPS показват, че около 40% от всички звезди червени джуджета имат супер-Земя, която обикаля в обитаема зона, където водата в течно състояние може да съществува на повърхността й“, обяснява лидерът на екипа Ксавиер Бонфис от научната обсерватория към френския университет „Гренобъл“. „Тъй като червените джуджета са толкова често срещани – има около 160 млрд. от тях в Млечния път – това ни води до изумителния резултат, че съществуват десетки милиарди от тези планети само в нашата галактика“, казва той.

Тимът на HARPS достига до предположението за този брой след като внимателно изследва 102 избрани джуджета, по-студени и бледи от Слънцето. Групата открива общо 9 планети супер-Земя (които се дефинират като планети с маса колкото тази на Земята или до 10 пъти по-голяма). За две от тях се смята, че обикалят около звездите си в обитаема зона.

Имайки предвид колко на брой звезди червени джуджета има в приблизителна близост до Слънцето, вероятно съществуват около 100 планети супер-Земя в обитаемата зона само на тези звезди, които са разположени на 30 хил. светлинни години от нас. „Обитаемата зона около едно червено джудже, където температурата е подходяща за съществуването на вода в течно състояние, е много по-близка до звездата, отколкото Земята е до Слънцето“, коментира още сътрудникът в изследването Стефан Удри от обсерваторията в Женева. „Но червените джуджета са известни като обект на звездни изригвания и пламъци, които могат да потопят планетата в рентгенови лъчи или ултравиолетова радиация и които могат да направят живота там малко вероятен“, отбелязва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул