Астрономи: Има милиарди планети супер-Земя

Астрономи: Има милиарди планети супер-Земя

В нашата галактика съществуват милиарди планети, не много по-големи от Земята, които обикалят около бледи звезди. Това твърди международен екип от астрономи, цитиран от BBC. Всички тези планети учените назовават супер-Земя. Те достигат до това предположение на базата на последните разкрития за наличието на звездите - червени джуджета в Млечния път.

Екипът от учени работи с високотехнологичния, прецизен телескоп HARPS на стойност 3,6 млн. долара, който се намира в обсерватория в Чили. HARPS работи с индиректен метод за изследване, който доказва съществуването на орбитиращи планети от начина, по който гравитацията им кара да изглежда звездата към тях и от това как тази звезда трепти в движението си в небето.

„Новите ни наблюдения с HARPS показват, че около 40% от всички звезди червени джуджета имат супер-Земя, която обикаля в обитаема зона, където водата в течно състояние може да съществува на повърхността й“, обяснява лидерът на екипа Ксавиер Бонфис от научната обсерватория към френския университет „Гренобъл“. „Тъй като червените джуджета са толкова често срещани – има около 160 млрд. от тях в Млечния път – това ни води до изумителния резултат, че съществуват десетки милиарди от тези планети само в нашата галактика“, казва той.

Тимът на HARPS достига до предположението за този брой след като внимателно изследва 102 избрани джуджета, по-студени и бледи от Слънцето. Групата открива общо 9 планети супер-Земя (които се дефинират като планети с маса колкото тази на Земята или до 10 пъти по-голяма). За две от тях се смята, че обикалят около звездите си в обитаема зона.

Имайки предвид колко на брой звезди червени джуджета има в приблизителна близост до Слънцето, вероятно съществуват около 100 планети супер-Земя в обитаемата зона само на тези звезди, които са разположени на 30 хил. светлинни години от нас. „Обитаемата зона около едно червено джудже, където температурата е подходяща за съществуването на вода в течно състояние, е много по-близка до звездата, отколкото Земята е до Слънцето“, коментира още сътрудникът в изследването Стефан Удри от обсерваторията в Женева. „Но червените джуджета са известни като обект на звездни изригвания и пламъци, които могат да потопят планетата в рентгенови лъчи или ултравиолетова радиация и които могат да направят живота там малко вероятен“, отбелязва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ