Бебетата започват да различават майчин от чужд език още на 7 месеца

Бебетата започват да различават майчин от чужд език още на 7 месеца

Мозъкът на бебетата се настройва на майчиния език още преди да навършат година и те започват да издават правилни звуци дълго преди да са готови да произнесат първите си думи, установиха учени от Вашингтонския университет.

Магнитоенцефалограско изследване на бебета показало, че между 7 и 11-ия си месец те започват да различават родния от чужд език. Изследването е представено в последния брой на сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.

Отдавна е известно на науката колко е важна първата година от човешкия живот за овладяването на речта. През първите шест месеца бебетата са „космополити”, различаващи еднакво добре гласни и съгласни от всеки език на Земята. Но след това каналът на възприятие се стеснява и те започват все по-добре да отличават звуковете от майчиния си език и все по-лошо - от всеки друг. Авторите на изследването са установили още, че при новородените се формира т.нар. аудио-артикулационна карта още през първите 12-20 седмици. На такава възраст те са способни да възпроизвеждат звуци, които възприемат като реч.

Учените съветват родителите да развиват и засилват тези способности от първия миг на живот на своята рожба като им говорят, гледайки ги в очите и бавно и ясно произнасят звуците.

„Детето различава най-добре езика на своите родители. Когато мама и татко говорят с него, мозъкът на бебето готви много по-интензивно речевия апарат за разговор”, отбелязва водещият автор на изследването, Патриция Кул.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ