Глобално затопляне в древността повишило с 20 м. нивото на Световния океан

Глобално затопляне в древността повишило с 20 м. нивото на Световния океан

Глобално затопляне в древността повишило с 20 м. нивото на Световния океан

Преди милиони години нивото на Световния океан се е повишило с невъобразимите 20 метра, заради глобално затопляне. Това сочат резултатите от нова изследователска експедиция на Южния полюс, публикувани в сп. Nature Geoscience

 Приблизително преди около 5 млн. години ледени пластове на Южния полюс са започнали да се топят заради настъпило древно глобално затопляне, което става причина за чудовищното повишаване на нивото на Световния океан. То е било предизвикано най- вече от топенето на огромен леден пласт в Източна Антарктида, смятат учените, участвали в експедицията.

Данните, въз основа на които те достигат до извода, са получени в хода на изследване на динамичното поведение на ледената покривка на Източна Антарктида. По-рано бе установено, че от 5 до 3 млн. години назад, в епохата на плиоцена, ледниковият щит на Западна Антарктида е нараствал, а щитът на Гренландия изобщо не е съществувал. За учените обаче се оказва пълна изненада установеният сега факт за топенето на такава значителна площ от Източна Антарктида. Ледената покривка на тази част от Южния полус е колкото Австралия и се предполага, че размерите й са се стабилизирали преди около 14 млн. години.

"Нашите изследвания показват, че ако глобалната средна температура и нивата на въглероден оис в атмосферата продължават да нарастват, ледовете на Източна Антарктида ще станат много уязвими и ще претърпят големи изменения”, казва един от участниците в изследването Карис Кук, геохимик от Кралския колеж в Лондон.

Кук и колегите му предполагат, че топенето на антарктическия лед отчасти е било предизвикано от това, че голяма част от него е била във вода, под морското равнище и когато океанът се е нагрял по времето на плиоцена, ледниковият щит е започнал постепенно да се топи.

Изследването на причините за топенето на ледниците в древността може да помогне на науката по-точно да дефинира как настоящите климатични изменения биха могли да повлияят на нивото на Световния океан. За отбеляване е, че в епохата на плиоцена в атмосферата е имало доста високо съдържание на въглероден окис, а средната глобална температура е била с 2-3 градуса по-висока.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ