Глобалното затопляне е факт, заключиха учени от 48 страни

Глобалното затопляне е факт, заключиха учени от 48 страни

Суша, наводнения и горещини разтърсиха света през изминалата година. Това се случи, докато нивата на парниковите газове се покачиха, увеличавайки шансовете за екстремни метеорологични явления, поясняват учени от целия свят, цитирани от „Франс прес“.

Заключенията им се базират на годишен доклад, изготвен от близо 400 учени от 48 страни и публикуван в Бюлетина на Американската метеорологична общност. Според него, 2011 г. е била най-студената в сравнение с поредицата от години 2008 – 2011, но остава сред най-горещите в трите последни десетилетия.

Тенденцията да се покачват температурите продължава и миналата година, констатира докладът на Националното управление на океанските и атмосферни изследвания на САЩ.

Температурите на повърхността на планетата нареждат 2011 г. сред 15-те най-топли години от края на XIX век.

„Въпреки че учените не могат да установят връзка между специфични климатични явления през 2011 г. и промяната на климата с абсолютна сигурност, новите изследвания им помагат да разберат как възможността за такива явления нараства с глобалното затопляне", подчертава агенцията.

Така например, изследователите откриват, че възможността днес да се случат горещини, като тези засегнали Тексас през 2011 г., е двадесет пъти по-голяма по време на цикъла „Ла Ниня" отколкото преди 50 години, преди началото на затоплянето на Земята, предава БГНЕС. „2011 г. остави спомени за година, белязана от крайни атмосферни явления в САЩ и останалата част от света", припомня Катрин Съливан, заместник-директор на агенцията при представянето на доклада. Метеорологичните смущения са свързани с появяването на аномално студените води на течението „Ла Ниня" на повърхността на екваториалната зона на Тихия океан.

Докладът на учените цитира историческите засушавания в източната част на Африка, Югозапада на САЩ и Северно Мексико. „Ла Ниня" допринася и за сезона на по-високата от средната сила на тропическите урагани в северната част на Атлантическия океан и за намаляването на средната сезонна интензивност на циклоните в тихоокеанския североизток.

Топлинен рекорд в полярните области „Ла Ниня", което се появява всеки четири или пет години и трае една – две години е сочено за виновник за рекордните проливни дъждове в Австралия през 2010 – 2011 г.

Полярните области продължават да показват през 2011 г. по-бързи от останалата част на планетата промени. Ледът се разтопи през лятото, достигайки втората в историята си най-малка площ, измерена някога през лятото. Като цяло, ледниците на планетата продължават да намаляват през 2011 г. В Антарктида бе достигнат исторически температурен рекорд на 25 декември 2011 г. - 12 градуса или с 1,1 градуса по-висока температура от предишния.

Докладът използва 43 индикатора, за да отбележи и идентифицира промените и тенденциите на климатичната система на Земята. Сред тях са концентрацията на парников газ, равнището на соленост на океаните, облачната покривка. Концентрацията на основните парникови газове в атмосферата, като въглеродния двуокис, продължават да нараства и през 2011 г.

За първи път в историята на наблюденията, въглеродният двуокис във въздуха надхвърли 390 частици на милион, а солеността на океанските води нараства в зоните със засилено изпарение.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ