Едно често срещано човешко чувство вреди повече от 15 цигари дневно

Едно често срещано човешко чувство вреди повече от 15 цигари дневно

Едно често срещано човешко чувство вреди повече от 15 цигари дневно

Едно често срещано чувство, което всички сме изпитвали, може да има по-отрицателен ефект върху здравето от пушенето на 15 цигари дневно, както и от диабета. Става дума за самотата. 

Това потвърждават учени от Европа и Америка, цитирани в обобщен материал от американския сайт attn.com и news.byu.edu. "Трябва да започнем да се отнасяме към социалните си връзки по-сериозно", препоръчва Джулиан Холд-Лунстад, автор на изследване за влиянието на самотата на Университета "Бригъм" в САЩ. По думите й вредите от това човек да се чувства самотен може да бъдат толкова големи, колкото тези от наднорменото тегло - нещо, което е непрекъснат обект на публично внимание и говорене. 

Мнозина сред психолозите и лекарите смятат, че светът е на ръба на публична епидемия от самота, с 60 млн. страдащи от нея само в Америка. Броят на възрастните хора, които свидетелстват за това, че са самотни, се е удвоил от 80-те години насам и в Щатите той е станал от 20 - 40%. 

Самотата се среща най-често сред определени групи от хора - възрастните родители, пациентите с увреждания, имигрантите, семействата с твърде ниски доходи. Въпреки това, по-нови изследвания показват, че природата на самотата е вариативна и може самотата да се породи от причини, които не винаги са очаквани и срещани. 

"При хората около 30-годишна възраст се наблюдава покачване на нивото на чувството за самота, след това то спада и се повишава отново на 50", коментира пред Vox д-р Майке Лууман, психолог в Университета на Кьолн, Германия. Това не се е наблюдавало по-рано, казва той. 

Самотата е по-широко разпространена в големите градове. 

"Социалната изолация може да е най-голямата заплаха на околната среда на градския живот - по-лоша от шума, замърсяването и дори тълпите", пише в книгата си от 2013 г. "Happy City: Transforming Our Lives Through Urban Design" Чарлз Монтгомъри. 

Сред здравните заплахи от самотата се включват много и сериозни проблеми. Медицински експерти смятат, че чувството за самота трябва да се лекува като хронична болест. Хората, които страдат от него, имат повече вътрешни възпаления, които произвеждат протеини в стресови ситуации, отколкото другите, които се чувстват социално свързани, посочва изследване на Колежа по медицина към Университета на Охайо в САЩ. Възпаленията може да доведат до други здравни проблеми като диабета от тип 2, артрит, болестта на Алцхаймер, депресия. Възпалителните процеси вървят ръка за ръка с увреждане на имунната система - друго проучване открива този ефект от самотата. 

Самотата буквално може да разбие сърцето на човек, са открили още учени на Университета на Йорк във Великобритания. Стресът и страхът, свързани с нея, може да провокират възпалителен отговор в тялото, което е водещ рисков фактор за сърдечните заболявания. При социално изолираните хора в 29% по-вероятно да има сърдечно болести и 32% по-вероятно да се получи сърдечен удар, установяват учените в Йорк. 

Освен това се смята, че самотните хора са 64% по-изложени на риск от деменция на старини - това пък открива холандско изследване, чиито резултати са отразени в Журнала по неврология, неврохирургия и психиатрия. Наблюдателите припомнят, че чувството на самота не бива да се бърка с факта, че човек живее сам. "Все повече "чувствам се самотен", отколкото "сам съм", се свързва със зараждането на деменция и подсказва, че това не е обективна ситуация, а по-скоро лично възприета липса на социални връзки, която повишава риска от когнитивен упадък", отбелязват авторите на изследването пред "Гардиън". 

Самотата се свързва още с развиването на наднормено тегло, преждевременна смърт. 

Хората в съвременния свят изпитват безпрецедененти нива на самота - броят на домакинствата от 1 човек по света са се увеличи, съобщи CBS News. В продължение на десетилетия свидетелствата и споделянето за наличие на самота се покачват - за сравнение, в Щатите през 2013 г. те са били 23% спрямо 5% през 1920 г. 

Друг фактор може да бъде ефектът на социалните мрежи. Хората се чувстват по-социално свързани, да речем, чрез Facebook, но и се чувстват по-малко щастливи колкото по-дълго време прекарват в нея, показва проучване на PLOS One. Времето, което прекарваме в социалната мрежа, е обратнопропорционално на нивата на удовлетворение от живота, които потребители регистрират в рамките на проучването. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ