Защо понякога времето лети, а друг път едва се влачи

Защо понякога времето лети, а друг път едва се влачи

Помните ли как в детството дните, седмиците, месеците минаваха мнооого бавно. Но колкото по-големи ставаме, толкова по-бързо времето лети. Ето, усетихте ли например кога се изнизаха цели четири месеца от началото на новата година? С какво са свързани неравноделните тактове в персоналното ни усещане за време? Сега ще научим.

1. В екстремни ситуации усещането за време силно се забавя – оттам са „заимствани” забавените каданси на напрегнатите моменти в екшъните ситуации. Така се получава, защото в такъв момент мозъкът ускорява обработването на информация и запомня повече детайли.

2. Сега следва нещо много интересно: опитът, който човек трупа през целия си живот, има лимит. Ако приемем, че е 100%, половината от тях получаваме до 20 годишна възраст. Към 40-те ни години цифрата се увеличава до 70%. Странно? Учените казват „Не”. Колкото и голяма да е продължителността на живота, тя не влияе на обема житейски опит - той е константна величина. Оставащите до 100 тридесет процента се разпределят до края на живота, независимо кога настъпва той.

3. За доброволците времето върви по-бързо. Причината е в усещането, че си полезен, в осъзнаването, че денят ти не минава напразно.

4. Важен фактор в индивидуалното възприятие за време е сърдечният пулс. Колкото по-забързан е той, толкова по-бързо ви се струва, че минава времето. И обратно. Затова, когато сме били 10 или 15 дни на почивка, след завръщане към обичайния работен ритъм ни се струва, че сме отсъствали с месеци. По правило, при дълъг отдих, пулсът се забавя под темпото в деловото ежедневие.

5. Слоновете са огромни животни с големи сърца и пулс 25 удара в минута. Това е причината за тях времето да протича много по-бавно, отколкото за хората.

6. Мухата винаги е по-бърза, отколкото ни се струва и се убеждаваме всеки път в това, когато посегнем да я убием. Защо? За нея времето лети 10 пъти по-бързо, отколкото за човека.

7. Колибрито е най-малката птица, но сърцето й бие в ритъм 1200 пъти в минута. Представете си колко енергия трябва да изразходва постоянно и колко муден й се струва целият останал свят.

8. В животинския свят има и такива представители, за които температурата играе важна роля във възприятието на времето. Например, насекомите. Но като цяло, принципът е общ - когато атмосферните температури спаднат и стане студено, се забавя обмяната на веществата, а оттам и усещането за време. Затова и студените, снежни зими винаги ни се струват дълги.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ