Изследователи телепортираха 10 хил. бита информация за 1 секунда
За първи път изследователи от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих успяха да телепортират 10 хил. бита информация в секунда от точка А до точка Б на разстояние 6 млн. Те са се намирали във верига в твърдо състояние, наподобяваща компютърен чип.
Въпреки че това постижение се отличава от идеите, свързани с телепортация на маса (например човек, както в сериала „Стар Трек“), тази забележителна крачка напред показва какво би било възможно за един квантов компютър.
В своя експеримент изследователите поставят три електронни вериги, достигащи няколко микрона размер, върху 7x7-милиметров компютърен чип. Две от веригите са изпълнявали ролята на изпращащ механизъм , а останалите – на получаващ. Учените охлаждат чипа до абсолютната нула и пускат ток през веригата. На приложеното изображение може да видите размера на макроскопичните електрически вериги, използвани в експеримента. Те са големи горе-долу колкото една мравка.
В условия на леденостудена температура електроните във веригата (квантови битове от информация или кюбит) започват да се държат спрямо законите на квантовата механика. Кюбитите се свързват в едно и споделят идентични квантови състояния, въпреки че физически са разделени един от друг.
По-специално, кюбитите в изпращащата верига се свързват с тези в приемащата, тъй като започват да си обменят протони. Екипът от Цюрих е бил закодирал информация в кюбитите в изпращащите вериги, а впоследствие е измерил състоянието на тези в приемащите. Състоянието на кюбитите в изпращащата верига е рефлектирало на мига в приемащата. С други думи – учените са телепортирали информацията.
Тази техника се отличава от начина, по който компютрите обикновено обменят информация, посредством електрони през жиците или през въздуха с помощта на радио вълни. В изброените случаи битовете информация е пътува по физически път. При екипа от Цюрих информацията изчезва от едно място и се появява на друга.
И други експерименти успяват та телепортират квантови битове, при това на по-големи разстояние. Те обаче не могат да правят това постоянно – техните методи работят периодично. Екипът от Цюрих обаче може да телепортира до 10 хил. кюбитове в секунда, при това без прекъсване. Това е достатъчно бърз и прецизен метод, който би намерил приложение в изработката на полезен компютър. „На практика можем да натиснем един бутон и телепортацията да работи всеки път“, казва Андреас Валраф, професор от катедрата по Физика и ръководител на изследването.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.