Китай ще отглежда зеленчуци на Марс

Китай ще отглежда зеленчуци на Марс

Китайски астронавти се готвят да отглеждат зеленчуци на Марс и Луната, след като изследователите успешно са завършили предварителни тестове в Пекин, съобщи официална китайската агенция „Синхуа”, цитирана от „Франс прес”.

Четири вида зеленчуци са отглеждани в „система за поддръжка на екологичен живот”, представляваща 300-метрова кабина, която ще даде възможност на астронавтите да развият собствени запаси от въздух, вода и храна, докато са на космически мисии.

Системата, която разчита на растения и водорасли, „се очаква да бъде използвана в извънземни бази на Луната или Марс”, гласи материалът.

Участниците в експеримента може да използват отглежданите свежи зеленчуци за храна, съобщи Ден Йибинг, изследовател в китайския Център за изследвания и тренировки на астронавтите.

„Китайските космонавти в бъдеще може да си отглеждат пресни зеленчуци и запаси от кислород чрез градинарство в извънземните бази”, посочва агенцията, като добавя, че този експеримент е първият от рода си в Китай.

По-рано страната съобщи, че ще приземи изследователско оборудване на Луната за пръв път през следващата година като част от амбициозната космическа програма, която включва дългосрочен план за пилотирано кацане на Луната.

Междувременно стана ясно, че марсианската вода, извлечена от образци от почвата с помощта на приборите на марсохода „Кюриосити”, се оказа значително „по-тежка” от земната. Това се дължи на по-голямото количество от изотопа на водорода деутерий, съобщи ръководителят на групата учени, работещи с химическата лаборатория на марсохода Пол Мехъфи, цитиран от РИА „Новости”.

„Съотношението между деутерия и водорода във водата, получена от образците от почвата, се оказа пет пъти по-високо, отколкото в земните океани”, заяви Мехъфи на пресконференция, посветена на последните резултати, получени от марсохода.

По думите му съотношението между обичайния водород и деутерия (в чиито атоми има допълнителен неутрон) ще позволи по-добре да се разбере еволюцията на атмосферата и хидросферата на Марс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ