Кодираха цяла книга върху ДНК

Кодираха цяла книга върху ДНК

За пръв път в историята учени „напечатаха” цяла книга върху ДНК. Това засега е най-обемното количество данни, кодирано от човека като генетичен материал. Томът е труд по синтетична биология, съдържа 53 246 думи, 11 JPG изображения и компютърна програма JavaScript, предаде сп. „Сайънтифик Американ”.

ДНК притежава потенциала да кодира огромни обеми информация. Теоретично на всяка нуклеотида – базовата единица от ДНК спиралата - може да се запазят 2 бита данни. Така на всеки грам от двойната спирала може да се запишат 455 екзабита информация (1 екзабит е равен на 1018 байта). Този капацитет далеч надхвърля всички възможности на неорганичните носители като флаш паметта, харддисковете и дори квантовите компютри.

Учените, които успешно кодираха книгата, са Джордж Чърч и Срирам Косури от Института за биоинженерство „Уис” в Бостън, щата Масачузетс, както и Юан Гао – биомедицински инженер от балтиморския университет „Джонс Хопкинс”.

Според учените този пробив е само началото на една ера на органичната памет. „Може да се каже, че физичните науки изчерпаха полето на концепции и сега имаме нужда да отидем по-далеч”, смята Стюарт Паркин от IBM. „Обединяването на биологичния свят с физичния ще доведе до разработването на някои много интересни носители на памет през идните десет години.”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ