Кризата съсипва здравето
Кризата нанася удар и на здравето - заради икономиите все повече хора нямат достъп до медицинско обслужване и пестят от лекарства. Както сочи актуално изследване - случаите на заразни болести и самоубийствата зачестяват, коментира "Дойче веле".
Строгата политика на икономии, наложена от кризата, не само тласка страните към рецесия, но и води до влошаване на общото здавословно състояние на населението. Отдавна забравени в Европа болести като маларията се завръщат, а броят на самоубийствата нараства стремглаво.
Орязването на бюджетните разходи и растящата безработица водят да намаляване на доходите, което се отразява и на здравето - хората си спестяват посещението при лекаря и все по-рядко си купуват лекарства, се казва в изследване, поместено в специализраното медицинско списание "Лансет".
Истината се премълчава
Най-силно засегнати са системите на здравеопазването в тези страни, които са свили най-много обществените си разходи - Гърция, Испания и Португалия. Ръководителят на научния екип, провел проучването - британският професор Мартин Маккий, обвинява европейските политици, че премълчават последиците за здравето от строгата политика на икономии.
"Европейската комисия е длъжна да съобразява политиката си с последиците, които тя може да има за здравето на хората", казва той и допълва, че случаят със строгите мерки за икономии не е такъв. Нещо повече - Маккий дори сравнява поведението на ЕС и на отделните страни-членки с подхода на тютюневата промишленост за омаловажаване на последиците от пушенето.
Каква е алтернативата?
Същевременно експертите регистрират увеличение на броя на самоубийствата. В Гърция само през 2011 г. те са нараснали с цели 40 процента, по официални данни. Гръцките болници дори вече трудно успяват да поддържат минималните стандарти за здравно обслужване. В страната зачестяват случаите на малария и западнонилска треска, а откакто са спрени средствата по програми за доставка на стерилни медицински игли, има ръст на новите заразявания с ХИВ вируса сред наркозависимите.
Алтернатива има, твърдят авторите на изследването и дават пример с Ирландия. Там на референдум гражданите отхвърлиха строгата политика на икономии и настояха властите да продължат да инвестират в държавния сектор. Респективно негативно отражение на кризата върху здравеопазването в Ирландия няма, посочва агенция Ройтерс.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.