Момичето с трима биологични родители

Момичето с трима биологични родители

„Алана Саринен обича да играе голф, да свири на пиано, да слуша музика и да излиза с приятели. В това отношение тя е като много тийнейджъри по света. Но всъщност не е, защото всяка клетка от тялото й е по-особена – Алина е един от малкото хора по света, които имат ДНК от трима души.“

Това разказва материал на Шарлот Причард в британското Би Би Си Радио 4. Алана е един от 30-те, максимум до 50 души на планетата, които имат в клетките си митохондрии от трети човек.

„Много хора казват, че имам чертите на лицето на мама, че очите ми са като на татко... Имам някои черти от тях и характерът ми е същият. Освен това обаче имам ДНК от трети човек – една дама. Но не бих я счела за трети родител. Просто имам част от нейните митохондии“, обяснява самата Алана.

Митохондриите често са наричани фабрики за клетки. Те са частиците, които създават енергията на всички наши клетки, необходима за да работят те и да поддържат тялото функциониращо. Но те също съдържат и малко ДНК - 13 вида важни гени.

Алана е зачената чрез иновативно лечение на безплодието в САЩ - терапия, която впоследствие е забранена. В нея са използвани митохондриите на трети човек, затова в тялото на момичето има и друго ДНК. Великобритания планира да легализира подобна нова техника за зачеване, в която се използват митохондриите на донора, за да се намали вероятността от инвалидизиращи генетични болести. Практиката се нарича митохондиално заместване и ако парламентът в страната я одобри, Обединеното кралство ще стане единствената държава в света, която ше позволи да се раждат в нея деца с ДНК от трима души.

Майката на Алана е опитвала да зачене с ин витро в продължение на 10 години без резултат. „Чувствах се безполезна. Чувствах се виновна, че не мога да даря съпруга си с дете. Когато искаш биологично дете, но не можеш да имаш такова, си объркан. Не можеш да спиш. 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата това е в ума ти“, казва тя.

Самата техника, с която тя е заченала, се нарича цитоплазмичен трансфер – част от женска цитоплазма, съдържаща митохондрии, се внедрява в яйцеклетката. За първи път подобно нещо е направено в края на 90-те години от клиничния ембриолог д-р Жак Коен и екипа му в Института '“Сейнт Барнабъс“ в Ню Джърси, САЩ.

„Чувствахме, че има вероятност да съществува елемент, някаква структура в цитоплазмата, която не работи оптимално. Един от водещите варианти, който можеше да бъде свързан с това, бяха структурите, наречени митохондрии“, разказва докторът.

В неговата клиника са родени 17 деца в резултат от тази техника за зачеване. Всички те са носители на ДНК от трима души. Имало е и неуспешни опити, но повечето са били плодотворни.

Още за историята на Алана и естеството на процедурата, правена в САЩ, може да прочетете в първоизточника тук

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ