Най-смъртоносните заболявания

Най-смъртоносните заболявания

Високото кръвно налягане е убило над девет милиона души в света през 2010 г., което го превръща в най-смъртоносното заболяване на земята.

Пушенето и алкохолът са съответно на второ и трето място, показва изследването, което проследява тенденциите при 43 заболявания между 1990 и 2010 г., предаде БГНЕС. Индексът на високата телесна маса се изкачва с най-много места - от десето през 1990 г. на шесто през 2010 г.

Преди две години над три милиона смъртни случая са били свързани с прекомерна телесна маса, над три пъти повече от недохранването. В Австралия и южната част на Латинска Америка високият индекс на телесната маса е водещият рисков фактор.

Изследването, публикувано в сп. "Ланцет", е било осъществено от международен екип от учени в рамките на изследването "Глобално време на заболяванията 2010". "Като цяло наблюдаваме нарастващо бреме от рискови фактори, които водят до хронични заболявания при възрастните хора като рак, сърдечни заболявания и диабет, и същевременно намаляващо бреме от рискове, свързани с инфекциозни заболявания при децата. Но глобалната картина прикрива съвършено различните тенденции в отделните региони. Рисковете, свързани с бедността, намаляха на места като Азия и Латинска Америка, но остават основен проблем в Субсахарска Африка", отбелязват учените.

Изследователите взели предвид както броя на смъртните случаи, причинени от всеки отделен рисков фактор, така и инвалидността, съпоставена към годините живот (DALYs) - единица, която измерва изгубените години живот и годините, изживени с физически недъг.

Пушенето, включително пасивното, е рисков фактор с най-голямо бреме в Западна Европа и в страните от Северна Америка, отнемайки живота на 6,3 милиона души в света през 2010 г. Хранителните рискове и физическата неактивност са отговорни за един на всеки десет смъртни случая през 2010 г., като основните хранителни рискове са прекомерната сол и недостатъчното количество плодове.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ