Намалете захарта до 6 чаени лъжички на ден, съветват специалисти

Намалете захарта до 6 чаени лъжички на ден, съветват специалисти

Намалете захарта до 6 чаени лъжички на ден, съветват специалисти

До 70% от случаите на захарен диабет тип 2 могат да бъдат предотвратени чрез промени в начина на живот. Това съобщи доц. Даниела Попова, специалист по ендокринология и диететика по време на стартиралата днес кампания „Сладко е. Без захар!”. Тя е инициирана от фармацевтичната компания  AstraZeneca България, която по този начин отправя апел за намаляване на консумацията на захар. Това е една от най-важните профилактични мерки за предпазване от захарен диабет тип 2, напълно в концепцията за промяна в начина на живот, стана ясно още по време на събитието.

Намаляването на консумацията на захар е акцент и в отбелязването на Световния ден на диабета тази година. Приемът на захар води до затлъстяване и риск от развитие на захарен диабет тип 2. Ето защо Международната диабетна федерация (IDF) и СЗО отправят препоръка за намаляване на приема на захар до 5% от дневния енергиен прием или до максимум 6 чаени лъжички захар на ден, поясни доц. Даниела Попова. Като полезни алтернативи на захарта тя посочи кокосовата захар, стевията и други естествени подсладители. Освен че имат по-нисък гликемичен индекс*, те са богати на витамини и минерали.

Хранителните фибри са също полезна подкрепа, когато искаме да намалим консумацията на захар, защото създават чувство на ситост, регулират чревната функция, намаляват усвояването на захарите и мазнините от храната, както и енергийността на храната. Те могат да се набавят от сурови плодове и зеленчуци, пълнозърнести и бобови храни.

Иновативни терапии, навлизащи през последното десетилетие дават възможност за комплексно повлияване на захарния диабет чрез допълнителни ползи като редукция на телесно тегло, намаляване на повишеното артериалното налягане, подобряване на липидните показатели и други, сподели още доц. Попова. Един от новите механизми за повлияване на диабета позволява на бъбрека да изхвърли излишната глюкоза чрез урината. Този терапевтичен подход се отличава от съществуващите досега по това, че не е свързан с продукцията на инсулин и може да се прилага при пациенти със захарен диабет тип 2, независимо от функцията на панкреаса, коментира тя.

От изключителна важност за контрола и овладяването на заболяването е и редовното й проследяване чрез изследване на т.нар. гликиран хемоглобин (HbA1c), посочи и Зоя Паунова, изпълнителен директор на AstraZeneca България. Американската диабетна асоциация и Европейската асоциация за изучаване на диа­бета препоръчват това изследване да се прави минимум 2 пъти годишно при пациенти с диабет. При болни, на които се е наложило да бъде сменена терапията или пък не е постигнат добър контрол на болестта  се препоръчва изследване на гликиран хемоглобин 4 пъти годишно, поясни Зоя Паунова.

В България здравната каса финансира 2 такива изслед­вания годишно, което обаче е недостатъчно и на практика означава, че значителен брой пациенти, нямат достъп до редовно проследяване на гликирания хемоглобин.

AstraZeneca България осигурява безплатен достъп до изследвания за повече от 15000 пациенти. „Компанията ще продължи да инвестира в иновативни терапевтични решения за постигане на добър контрол на диабета, чрез силата на науката”, заяви още изпълнителният директор на  AstraZeneca България.

Четете внимателно етикетите е друг полезен съвет от експертите, участвали в старта на кампанията днес. Захарта, освен като захар или захароза, може да се срещне в хранителните етикети като сукроза, глюкозен или царевичен сироп, глюкозно-фруктозен сироп, обясняват те.

Добрата новина е, че както болните от захарен диабет тип 2, така и тези, които искат да се предпазят от заболяването не са осъдени на крайни лишения и ограничения в хранителния си режим. Кулинарният гуру Иван Звездев подкрепи кампанията „Сладко е. Без захар.” като доказа, че това е напълно възможно с няколко вкусни рецепти в действие.

Ето една от тях

Дюлев чийзкрем с нар и стевия

Продукти

• 250 гр. дюля

• 50-70 мл фреш от нар

• 175 гр. сирене Филаделфия low-fat

• 100 гр. кисело мляко 2 %

• 3 жълтъка

• От 1/4 до 1/2 ч. л. стевия

• 1 ч. л. натурално нишесте

• От 1/2 до 3/4 капсула ванилова есенция

• 2-3 с. л. кокосова захар

Начин на приготвяне:

Дюлята се бели и нарязва на малки кубчета. Слага се в тиган и се залива с фреш от нар. Загрява се до кипване и на най-ниска степен на котлона се задушва до изпаряване на сока - за около 10 минути. Дюлята се разпределя във формички за крем-карамел. В голяма купа се слагат жълтъците и се по­ръсват с нишесте, след което се разбъркват добре. Добавя се сирене Филаделфия, мляко, ванилия и стевия. Всичко се разбива добре с тел. Готовата смес се разпределя равно­мерно върху дюлята. Купичките се слагат в тавичка и пекат в предварително загрята фурна на 140 градуса в ниската част на фурната за 30 минути. След изваждане се охлаждат напълно и поръсват с кокосова захар на вкус.

****

* Гликемичният индекс (ГИ) показва колко бързо въглехидратите навлизат в кръвния поток и повишават кръвната захар.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ