НАСА: Японското земетресение е разтърсило йоносферата

НАСА: Японското земетресение е разтърсило йоносферата

НАСА: Японското земетресение е разтърсило йоносферата

Мощното земетресение от 11 март миналата година в Япония е разлюляло и електроните в горните слоеве на атмосферата в обширен район на планетата. Това показват заключения на НАСА, направени на база на снимки след разрушителния трус от 9 степен по скалата на Рихтер.

„Вълните енергия от труса и последвалите вълни цунами са били толкова мощни, че са достигнали йоносферата - част от въздушната обвивка на Земята, простираща се между 80 и 800 километра над повърхността“, се казва в съобщението на НАСА..
Йоносферата е най-тънката зона от атмосферата, в която ултравиолетовата радиация от Слънцето разбива молекулите и оставя своеобразна мъгла от електрони и йони.
Снимки, които бяха разпространени от американската космическа агенция, показват, че движението на електрони, засечено чрез GPS сигнали между сателитите и земните приемници, реагира като ехо на земетресението и цунамито. Учените вече са наблюдавали този феномен по време на цунамито в Самоа през 2009 г. и в Чили през 2010г.

Кадрите и компютърните анимации, разпространени от NASA, показват как ехото от земетръса и вълните отеква високо в небесата.
Междувременно стана ясно, че на 13 юни НАСА ще изведе в околоземна орбита ядрен спектроскопичен телескоп за изучаване на черните дупки и свърхновите звезди.

НАСА се надява с помощта на този апарат да изследва взаимодействието на черните дупки с галактиките, да проведе наблюдение на потоците от елементарни частици в космическото пространство и да разшири данните за атмосферата и повърхността на Слънцето.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ