Новото оръжие на британската наука

Илюстрации на проекта: Би Би Си.

Британската наука ще се сдобие с един от най-големите и най-мощни плавателни съдове за полярни изследвания в света. С инвестиция от 200 млн. лири тя ще закупи кораб ледоразбивач, способен да превозва и спуска за подводни изследвания в мразовитите води няколко роботизирани подводници. Това съобщи финансовият министър на Великобритания Джордж Озбърн, цитиран от Би Би Си.

Корабът ще бъде с дължина от 130 м и на него ще има хеликоптерна площадка, кранове и помещения с лаборатории. Широчината му ще бъде 25 метра. Той ще тежи 13 000 тона и ще може да превозва товари с обем около 4200 кубични метра. Трябва да бъде способен да плава самостоятелно без захранване отвън в продължение на 80 дни. По план ще бъде готов и пуснат в употреба през 2019 г. Целта му е да подпомогне труда на учени, които изследват Антарктика и Арктическия басейн. На борда му ще живеят 60-има души - учени и персонал по техническата му поддръжка.

Мощта му ще позволи на изследователите да достигнат до дълбочини в ледовете, каквито досегашните британски научни съдове не могат да си позволят. По първоначални инженерни данни той ще може да поддържа скорост на движение от 3 възела, докато пробива ледове с дебелина от 2 метра.

Парите за изграждането му идват от фонда за инвестиции в науката на британското правителство, в който Озбърн пое ангажимент да вложи 1,1 млрд. лири до 2020-2021 г. В речта си, по време на която обяви закупуването на кораба, канцлерът на Обединеното кралство подчертава, че науката е трамплин към икономическия просперитет на страната му. „Великобритания е горда с миналото си на световен лидер по отношение на разширяването границите на научните открития. Искам това да бъде знак за наш бъдещ успех”, каза той.

Страната в момента разполага с два кораба за полярни научни изследвания, построени през 1990 и 1995 г. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ