Откриха генетични сходства между човек и акула
Биолози от университета в Корнел успяха да дешифрират генома на най-стария океански хищник – Бялата акула и за своя изненада установили, че той до голяма степен е сходен с човешкия генетичен код, съобщава сп BMC Genomics.
Бялата акула (Carcharodon carcharias) е една от най-големите и най-древни хищни риби и открай време представлява голян интерес за учените, особено напоследък, когато стана ясно, че е на границата на изчезване. Белите акули дълго време си оставаха генетична загадка. Майкъл Станхоуп и колегите му от Корнуелския университет обаче изведоха докрай и успешно тази задача.
Те изследвали образци от сърцето на бяла акула, заловена от бракониера и предадена от американски природозащитници на учените за провеждането на проекта им. Станхоуп и неговият екип сравнили генетичния набор на акулата с този на рибки от вида Danio rerio и с този на човека.
Така станало ясно, че сходството с малките рибки е много по-малко, отколкото с човека. Danio rerio са един от най-често използваните при проучвания моделни екземпляри, тъй като са най-добре изучените до момента представители на морските обитатели. В същото време, при сравнението с човешки геном, станало ясно, че протеините, отговарящи за метаболизма при акулата били много подобни на човешките, изпълняващи аналогична функция.
Авторите на изследването предполагат, че възможно обяснение е фактът, че белите акули са частично топлокръвни, следователно обмяната на веществата при тях е по-активна, отколкото при студенокръвните риби.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.