Слух за открити гравитационни вълни провокира учени

Слух за открити гравитационни вълни провокира учени

Най-голямата лаборатория за гравитационни вълни в света е направила първия си пробив, твърди неофициална информация, разпространяваще се сред научните среди на САЩ, съобщава New Scientist. 

Лабораторията е засякла първите признаци на нагъване на "тъканта на континиума пространство-времето", предизвикано от ускорението на масивни тела в Космоса, каквито са двойките неутронни звезди, обикалящи една около друга или сливанията на две черни дупки.

Гравитационните вълни са предсказани от Общата теория за относителността преди около 100 години, но досега не са наблюдавани директно, припомня агенция Фокус. Откриването и доказването им би потвърдило последната част от теорията на Алберт Айнщайн и би създало нов поглед на човечеството към Вселената, давайки ни възможност да изследваме отдалечени обекти, които са тъмни или скрити зад междузвезден прах.

Обсерваторията LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) е търсила такива сигнали без успех от 2002 до 2010 г. По-чуствителният й наследник започна да събира данни на 18 септември миналата година. Седмица по-късно космологът Лаурънс Краус от Аризонския щатски университет публикува в Twitter слух, че детекторът вече е уловил сигнал. Сега Краус твърди, че слухът е потвърден от независим източник. "Останате на линия!", пише той в социалната мрежа. "Възможно е да са открити гравитационни вълни!! Вълнуващо", казва той.

Но сигналът може да е бил фалшив или нарочно вкаран в данните, за да се тества екипа. "Казаха ми, че не е това", посочи по-късно Краус за New Scientist. Източникът му е посочил, че научен екип пише статия за потенциалното откритие. "Това предполага, че не е фалшив сигнал, но кой знае със сигурност?", коментира той.

Официалната позиция на екипа на LIGO е, че все още тече анализ на данните от първата фаза на проучвания, който приключва на 12 януари. "Нужно е време, за да се анализират, интерпретират и ревизират резултатите", казва говорителят на лабораторията Габриела Гонзалес от Луизианския университет. "Очакваме да имаме новини за резултатите през следващите няколко месеца", обещава тя. 

Дейвид Шумейкър от Масачузетския технологичен институт (MIT) добавя, че ако има какво да се съобщи, то няма да бъде чрез слухове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ