Страдате ли от синдром на фантомната вибрация?
Струва ли ви се понякога, че мобилният ви телефон звъни или вибрира, като всъщност не е така? Това се нарича „синдром на фантомната вибрация”, обясняват от CBS News.
В проучване, включващо 290 американски студенти, 90% от участниците са заявили, че понякога изпитват фантомните телефонни усещания. 40 на сто са посочили, че това се случва веднъж седмично. Друго, по-малко проучване сред 169 болнични работници, проведено през 2010 г., е открило, че приблизително 70 на сто от тях са изпитали синдрома.
Защо се случва това? „Тъй като сме толкова свързани с мобилните си телефони. На практика ние сме киборги. Те са част от нас,” предполага жена, анкетирана от CBS. „Това е почти като халюцинация,” обяснява Ранди Смит, клиничен социален работник и преподавател по психология в Метрополитенския щатски университет в Денвър. „Страхуваме се, че ще пропуснем съобщение, че някои се опитва да се свърже с нас, а ние не реагираме.”
Смит посочва, че новите медии и получаването на съобщения ни вълнуват и ни носят удовлетворение, но могат да станат обсебващи за някои хора. „Смятам, че е малко плашещо колко зависими са повечето от нас към устройствата си”, казва тя.
Синдромът на фантомната вибрация не е вреден. Повече от 90% от участниците в студентското изследване са заявили, че фантомните вибрации им пречат „съвсем малко” или въобще не им пречат, допълва агенция „Фокус”. Според някои експерти обаче това е предупреждение, че твърде много технология може да е опасна за човешкото общуване. Смит изтъква, че привързаността ни към устройствата се превръща в сериозен проблем, когато пречи на комуникацията ни с други хора.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.