Стъпка напред в борбата с рака

Стъпка напред в борбата с рака

Вълнение в научните среди и сред пациенти и техни близки предизвикаха огласени резултатите от експериментално лечение на раково болни пациенти, проведено от Американската асоциация за развитие на науката, съобщава Би Би Си. 

Терапия за лечение, която активизира отново имунната система на тялото да се бори с рака, е дала резултат сред 90% от терминално болните пациенти, които са били подложени на нея. Всички те са влезли в ремисия.

Какво е лечението: Бели кръвни телца на пациенти с левкемия са били взети от имунната им система и модифицирани в лаборатория, след което са били върнати в телата им. Взетите клетки са били Т-клетки или Т-лимфоцити, които обикновено действат като бомби, унищожаващи засегнатите от рака тъкани. Учените са извършили генно модифициране на тези Т-клетки, за да проектират инженерно нов механизъм за прицелелена борба, който да атакува острата лимфобластна левкемия. Клетките в механизма са били наречени химерни антигенни рецептори. 

Въпреки че е имала 90-процентов успех, двама от участниците в експеримента, лекувани с терапията, са починали - от екстремен отговор на имунната система. Други 7 от пациентите са развили синдром с освобождаване на цитокини и се е наложило да получат спешна медицинска помощ. В експеримента с лечението са участвали десетки хора. 

Данните не са официално публикувани и отразени като научно изследване, не са и разгледани от онколози. Въпреки това, експерти твърдят, че резултатът е вълнуващ напредък в борбата с рака, макар да е бебешка стъпка в тази насока.

Новината бе огласена на среща на американската асоциация в град Вашингтон. 

Водещият професор на проучването - Стенли Ридъл от Центъра за изследване на рака "Фред Хътчинсън" в Сиатъл коментира, че всички други видове лечения досега са се провалили при тези избрани пацианети, които са участвали в експеримента, и че тези пациенти са имали със сигурност само два, най-много до пет месеца оставащ живот.

"Получените ранни данни са безпрецедентни", каза той. "Като цяло, това което прави процесът, е генетично да репрограмира Т-клетките да търсят, разпознават и унищожават туморните клетки на пациента", обясни още професорът пред Би Би Си. 

Въпреки че терапията е дала положителен ефект при много от фатално болните от рак пациенти, страничните ефекти са били далеч по-големи от при широко разпространеното лечение на левкимия като химиотерапията и радиотерапията, които работят при болшинството от хората, отбелязват учените. Освен това, има голяма разлика между употребата на такъв подход при рака на кръвта като левкемията и "твърдите" тумори като рака на гърдата. Истинското предизвикателство пред учените е как този метод да бъде внедрен в лечението на рака на тъканите. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ