Три ценни урока по пътя към MBA

Три ценни урока по пътя към MBA

Преди да стартирам втората си компания Infographic World през 2009 г. взех образователна степен Master of Business Administration от университета „Бингхемптън“. Въпреки че съм сигурен, че бих бил предприемач днес, дори ако не бях завършил това училище, този опит действително ме подготви за ежедневните трудности в управлението на бизнес. Освен всичко друго, съм способен да създавам финансови модели и да разработвам маркетинг кампании. В допълнение имах възможност да създам връзки с хората, които по-късно биха станали мои ключови инвеститори. Освен това научих как да управлявам хора и бизнеси.

Но, разбира се, за всеки човек като мен, има по един друг, който е имал обратен опит – или според него училището е било пълна загуба на време или изпитва недоволство от това, че е затънал в масивен студентски заем. И така, въпросът остава: Трябва ли да се отлага предприемачеството и да се изучава първо или да се обучи човек на правилното и да стартира? Въпреки че всеки от тези пътища има своите предимства и недостатъци, ако изберете училището на първо място, уверете се, че ще усвоите тези три урока от обучението си:

    1. Научете се да вдъхвате доверие. Използвайте курсовете си, за да развиете лична увереност, когато поемате риск. Рисковете, поети в симулирана среда, ще ви помогнат и ще ви служат за база за потенциални трудни ситуации в решенията в реалния свят. Само се уверете, че сте избрали курсове, в които вземате участие и ви включват и намесват в обучението. Огледайте се за курсове, които ви принуждават да оперирате така, сякаш стартирате бизнес. Тази практика ще ви се отплати, ако някой ден наистина започнете да се занимавате с ръководенето на бизнес.

    2. Вземете присърце казусите. Нещата, които изучавате в класната стая могат да идват в съзнанието ви като обект на дискусия от даден предмет, един вид „курсови“. Важно е да ги възприемете сериозно. Научете стиловете на мениджмънт, финансовите модели и маркетинг успехите, които ви се преподават. След това разберете как да вземете тези примери и да ги приложите към вашата специфична идея за компания. Тази информационна база ще ви помогне да избегнете някои от най-базисните грешки.

    3. Учете се от най-добрите. Търсете професори, които ще ви предизвикват. Може да ви изглежда по-печеливша стратегия да се насочите към по-лесни курсове и да фокусирате усилията си към реалния опит извън класната стая, но в много училища преподавателите са ветерани в професията, които могат да ви помогнат в несигурното най-ранно начало на бизнеса. Използвайте ресурсите, които образователната програма ви дава, докато все още разполагате с тях. Ако не го правите, пръскате пари на вятъра.

Използвайте MBA образованието си, за да изградите толерантност към риска и използвайте ресурсите – курсовете и преподавателите, за които знаете, че ще ви предизвикват и стимулират да се развивате. Но не разчитайте само на нещата, които сте научили в училище, за да вземате бизнес решенията си. Образованието е важно, но опитът ще реши дали ще успеете.

Съвети на Джъстин Бийгел, публикувани в youngentrepreneur.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ