Учени: 25% от езиците по света са застрашени от изчезване
Около една четвърт от езиците по света са подложени на риск да изчезнат завинаги. Това твърди д-р Тацуя Амано от университета „Кеймбридж“, цитиран от Би Би Си. Негово научно изследване свързва икономическото развитие на държавите със загубата на световното езиково богатство.
„С развитието на икономиката един единствен език започва да доминира националната политическа и образователна сфера“, посочва докторът. Той казва, че колкото повече се развива една страна, толкова по-вероятно е да изчезнат различните езици, говорени на територията й, и в момента са най-застрашени езиците на малцинствата в някои от най-развитите части на света – Северна Америка, Европа и Австралия. Изследователят подчертава, че са нужни по-големи усилия от страна на правителствата, за да се съхранят изчезващите езици.
„Световните езици рязко се загубват. Положението е сериозно“, казва д-р Амано. Той посочва, че в Северна Америка езици като табесна се говорят днес от по-малко от 25-има души в Аляска и са застрашени да изчезнат завинаги. В Европа езикът уме сами в Скандинавия или овернския диалект във Франция също се изгубват. В Хималаите също изчезват езици като бахинг в Непал например, за който се смята, че се говори вече от едва 8 души.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.