Учени обясниха умората при достатъчно сън

Учени обясниха умората при достатъчно сън

Повечето хора често страдат от безсънни нощи, които усложняват дните им. Недоспиването и постоянното събуждане нощем пречи на концентрацията, изяжда енергията и тонуса денем. Има обаче и една определена група хора, които постоянно страдат от умора през деня, дори да са спали непробудно много часове. Те страдат от т.нар. първична хиперсомния. Става дума за рядко състояние, в което хората са постоянно уморени, въпреки че спят по средно 11 часа на ден или по над 75 часа на седмица.

Досега причината за хиперсомнията не беше известна, пише Business Insider. Изследователите от американския университет „Емъри” обаче смятат, че са я открили. Те идентифицираха химическо вещество, което действа упойващо на хората с това състояние. Става въпрос за т.нар гама амино бутерна киселина (ГАБА), чиято задача по принцип е да действа успокояващо - да уталожва гнева или тревогата. Хората с хиперсомния обаче са по-чувствителни към това вещество в резултат на което за тях най-обикновена дрямка е по-скоро нещо като изпадане в кома по разказите им. И въпреки, че са касае за дълбок сън, на тях не им действа ободряващо. Трудно им е да се измъкнат от него и затова повечето от тях използват няколко алармени часовници едновременно, за да се събудят – силно звънящи, вибриращи, излъчващи светлина и др.

В момента има одобрени медикаменти за лечение на хиперсомнията. Новите изследвания обаче ще помогнат на лекарите да разберат повече за тази болест, за която се знае малко и от която например страда всеки един от 800 американци.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ